רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל
48.jpg

ספרים אותם ליקט וההדיר

ממציאים ומאמצים – מחוללי המהפיכה בדרכי הייצור בארץ

ל מי שסבור שליהודים אין גישה והבנה לטכנולוגיה כמסורת, וכי היהודים תרמו רק בתחומי היצירה הרוחנית, יקרא ספר זה ויגלה עולמות כמוסים וסיפורים על פריצות דרך והמצאות בתחום הטכנולוגי של יהודים חלוצים, וזאת כבר מראשית ההתיישבות ושיבת ציון של ימינו.

כיצד נראו המחרשות של החלוצים הראשונים? אלו שכלולים הכניסו בהן? מי היו המפתחים של האבטיחים המללים? מי חידש את ענף גידול הכותנה? מי היה חלוץ התעשיה בארץ? – על כל אלה ועל רבים אחרים מספר פרופ' שמואל אביצור בספר "ממציאים ומאמצים".

בספר שלפנינו מובא סיפורם של 35 ממציאים, מפתחים ומאמצים בתחומי הטכנולוגיה של התעשיה והחקלאות בארצנו בדור התקומה.
כל מי שסבור שליהודים אין גישה והבנה לטכנולוגיה כמסורת, וכי היהודים תרמו רק בתחומי היצירה הרוחנית, יקרא ספר זה ויגלה עולמות כמוסים וסיפורים על פריצות דרך והמצאות בתחום הטכנולוגי של יהודים חלוצים, וזאת כבר מראשית ההתיישבות ושיבת ציון של ימינו.
כיצד נראו המחרשות של החלוצים הראשונים? אלו שכלולים הכניסו בהן? מי היו המפתחים של האבטיחים המללים? מי חידש את ענף גידול הכותנה? מי היה חלוץ התעשיה בארץ? ומי אבי מפעלי ההשקיה? כיצד הומצאו תותחי המים? ואיך הודברו ביצות כברה? מי בנה את היקב בראשון לציון? – על כל אלה ועל רבים אחרים מספר פרופ' שמואל אביצור בספר "ממציאים ומאמצים".
המחבר, פרופ' שמואל אביצור, חוקר שנים רבות את תולדות התרבות החומרית של ארץ ישראל, ופרסם ספרים ומחקרים רבים בתחום זה. פרופ' אביצור הוא חתן פרס ישראל לשנת תשל"ז בגיאוגרפיה וחקר תרבויות.