רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל
48.jpg

ספרים אותם ליקט וההדיר

חיפה – כתבות מארץ ישראל 1882 – 1885

שישים כתבות מארץ ישראל שכתב לורנס אוליפנט בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת. לורנס כתב על חיפה ותושביה, ים הגליל, הגולן, השרון וירושלים.
אוליפנט מספק מידע חשוב על תושבי הארץ של אותם ימים.
הספר מעוטר בתחריטים שנלקחו מתוך ספרי נוסעים בני אותה תקופה.

לורנס אוליפנט, מהדמויות המוזרות והססגוניות של העולם במאה התשע עשרה, נולד למשפחה סקוטית בקייפטאון שבדרום אפריקה בשנת 1829. הוא גדל והתחנך בציילון, שאביו שימש בה כשופט מטעם הבריטים. הוא יצא לשליחות דיפלומטית בארה"ב ובקנדה, בסין וביפן, חי באמריקה בתוך תנועה מיסטית דתית, נדד ברוסיה ובמזרח אירופה, ובערוב ימיו השתקע בחיפה ובדלית אל כרמל ועמל שם למען התיישבות היהודים בארץ ישראל.
אוליפנט היה דיפלומט, סופר, מתקן דת, חבר בית הנבחרים, הרפתקן, ארכיאולוג חובב, סייר, נוסע, עיתונאי, הוזה וחוזה.
אותנו כיהודים מעניינת יותר מכל דמותו של אוליפנט כחובב ציון וכאחד מחסדי אומות העולם.
ספרו של לורנס אוליפנט "חיפה" אינו אלא קובץ של שישים כתבות מארץ ישראל, שכתב בשנים 1882 – 1885. הכתבות מספרות לא רק על חיפה ותושביה בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת, אלא פושטות גם לים הגליל, לגולן, לשרון ולירושלים. אמנם כשליש מפרקי הספר מסופר לנו על חיפה, או על הדרוזים של כפרי הכרמל, אך עדיין מוקדש רובו לתיאורם של יתר מחוזות הארץ, שאוליפנט נדד במרחביהם.
אוליפנט תר את הארץ לאורכה ולרוחבה. הוא רכב בשבילי הגליל, העפיל לגולן, ירד לבקעת הירדן, חלף על פני שפלת החוף ועלה לירושלים. מכל אתר ואתר דלה סיפורים, פכים קטנים, המשתזרים יחד לציור דיוקנה של ארץ ישראל בשנות השמונים למאה הקודמת.
אוליפנט מספק לנו מידע חשוב על תושבי הארץ של אותם הימים, על ארחם ורבעם, על מנהגיהם ודתותיהם, על פרנסותיהם וכל כיוצא בזה.
הספר במקורו האנגלי יצא בלי תמונות או ציורים. המהדורה העברית מעוטרת ב145 פיתוחים (פלדה נחושת ועץ) שנלקחו מתוך ספרי נוסעים בני אותה תקופה (1869 עד 1891). הפיתוחים שנוספו לספר הם הארה למראות התקופה ועדות למתואר בו.
מתוך דברי ההקדמה של העורך רחבעם זאבי

צפייה בספר אונליין (דוגמא)