רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל
ספרים אותם ליקט וההדיר

ספרים אותם ליקט וההדיר

אל הסלע האדום

זהו סיפורם של שני קצינים בצי המלכותי הבריטי, שיצאו למסע ארוך במצרים, נוביה, ארץ ישראל, לבנון, סוריה והארץ שממזרח לירדן, בשנים 1817 – 1818.
פסגת מסעם היתה הביקור בפטרה – הסלע האדום, כשהם מתמודדים עם תלאות הדרך ועם ערבים עוינים.
מתוך סדרת ספרים בשם: ספריית מסעות ארץ ישראל, בהוצאת משרד הביטחון, בעריכת רחבעם זאבי.

27 דצמבר,2014

אעברה-נא בארץ – מסעות אנשי העליה הראשונה

ספר זה מביא 15 סיפורי מסעות בארץ ישראל של אנשי העליה הראשונה בליווי מסה מקיפה "סיפורי מסעות" – היווצרותו של ז'אנר ארצישראלי – פרי עטה של החוקרת יפה ברלוביץ. בהוצאת משרד הביטחון, מתוך סדרת ספרים בשם: ספריית מסעות ארץ ישראל בעריכת רחבעם זאבי.

27 דצמבר,2014

באהלי מדבר

ספרו זה של פסח – "באוהלי מדבר" – הוא אוסף סיפורים שכתב בעת שבתו בין הבדואים. הספר מעוטר בפיתוחי עץ ונחושת מתוך ספרות הנוסעים במאה שעברה. הספר מוגש בלשונו המקורית, בעברית שלפני דור.

27 דצמבר,2014

בונים חומה בירושלים

בונים חומה בירושלים מגולל את תולדות ארץ ישראל במאה ה- 16. בהתבסס בעיקר על ספרות הנוסעים של התקופה. בולטת בספר פרשת הקמתן של חומות ירושלים בין השנים 1535 – 1541, בימי הסולטן סולימן המפואר. בניית החומות נבעה מחששם של השלטונות הטורקים ממעין מסע צלב של הקיסר ההבסבורגי ומלך ספרד, קרל החמישי.
מתוך סדרת ספרים בשם: ספריית מסעות ארץ ישראל, בהוצאת משרד הביטחון, בעריכת רחבעם זאבי.

27 דצמבר,2014

המזרח הבלתי משתנה

סיפוריו של פיליפ ג' באלדנספרגר – בנו של מסיונר צרפתי, שנולד בהר ציון בירושלים וגדל בכפר ארטס מדרום לבית לחם, נדד עם כוורות דבורים בכל הארץ ולמד את טבעה ותושביה.
בספר חמש עשרה רשימות הכוללות אגדות עם, פרקי הווי ופולקלור של תושבי ארץ ישראל במחצית השניה למאה התשע עשרה, וכן תאורי טבע וגיאוגרפיה של ארצנו.
הספר הוא עדות נאמנה להווי ולחיים בארץ באותה עת, ויש בו הסתכלות בלתי אמצעית אל החיים ואל הנופים.

27 דצמבר,2014

חיי יום יום בארץ ישראל – מסעות בארץ הקודש

זהו סיפורה של העלמה מרי אליזה רוג'רס, אחותו של סגן הקונסול האנגלי בחיפה אודות מסעותיה ברחבי הארץ בשנים 1855 – 1859.
העלמה רוג'רס היתה דוברת ערבית ובעלת השכלה כללית ודתית, בקיאה בחי ובצומח.
הספר שלפנינו הוא כעין יומן מסעות, המתאר משוט על פני הארץ: בחיפה ובסביבתה, בשומרון, בשרון ובחוף הים, בירושלים ובסביבתה. היו אלה מסעות ברכיבה על גבו של סוס בארץ חסרת ביטחון.

27 דצמבר,2014

חיפה – כתבות מארץ ישראל 1882 – 1885

שישים כתבות מארץ ישראל שכתב לורנס אוליפנט בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת. לורנס כתב על חיפה ותושביה, ים הגליל, הגולן, השרון וירושלים.
אוליפנט מספק מידע חשוב על תושבי הארץ של אותם ימים.
הספר מעוטר בתחריטים שנלקחו מתוך ספרי נוסעים בני אותה תקופה.

27 דצמבר,2014

טבח חברון – תרפ"ט

עדויות מצולמות, קטעי עיתונות ומכתבים מהטבח שערכו הערבים בתלמידי חכמים בחברון בשנת תרפ"ט. בספר עדויות מזעזעות של הניצולים המספרים כיצד התחולל הטבח, כולל תמונות של הפצועים וההרוגים.

13 נובמבר,2014

ירושלים של מטה

זהו סיפורו של קצין הנדסה בריטי צעיר, צ'ארלס וורן שמו, שהיה החופר הראשון בעתיקותיה של ירושלים בשנים 1867 – 1870 תוך מאבק עם השלטונות התורכים, בסכנת נפשות בתוך פירים ומנהרות, בתעלות ביוב, בחום ובקור, בחשיכה ובהסתר.
בהפסקות שנכפו עליו בין החפירות, יצא וורן לסיורים ולסקרים בבקעת הירדן, בשכם, בים המלח ובדרום עבר הירדן. הוא גילה את שביל הנחש במצדה והעפיל בו.
צ'ארלס וורן היה אוהד של היהודים וטען בזכות הצורך לפתח את ארץ ישראל לקראת קליטתם של מיליוני יהודים.

27 דצמבר,2014

ממציאים ומאמצים – מחוללי המהפיכה בדרכי הייצור בארץ

ל מי שסבור שליהודים אין גישה והבנה לטכנולוגיה כמסורת, וכי היהודים תרמו רק בתחומי היצירה הרוחנית, יקרא ספר זה ויגלה עולמות כמוסים וסיפורים על פריצות דרך והמצאות בתחום הטכנולוגי של יהודים חלוצים, וזאת כבר מראשית ההתיישבות ושיבת ציון של ימינו.

13 נובמבר,2014

מנהגים ומסורות בארץ ישראל

זהו סיפורו של מהנדס איטלקי – ארמטה פיארוטי, ששימש כמהנדס צבאי ואזרחי בירושלים בשנים 1854 – 1861, בשירותו של הפחה התורכי. הוא עסק בתיקון הרחובות של ירושלים, שיפור הדרך ליפו ובמשימות נוספות.
פיארוטי סייר ברחבי הארץ והכיר את נופיה ותושביה. במסעותיו אלה ליקט פיארוטי פרקי הווי, מנהגים ומסורות, וניסה להשוותם לאלה שהיו נהוגים אצל אבותינו על פי הכתוב בתנ"ך, ואותם הוא מביא בספר שלפנינו.

27 דצמבר,2014

מסע מחקר אל הירדן וים המלח

סיפורו של קצין הצי האמריקני – ויליאם פ' לינטש, שעמד בראש משלחת מחקר לירדן ולים המלח בשנת 1848.
זהו סיפורו של קצין אמיץ לב, שלא נרתע מקשיי הטבע ומסכנות המדבר והשלים את מסע המחקר שלו עד תום. סיפורו כתוב בצורת יומן מסע שנכתב עבור הקורא.
מתוך סדרת ספרים בשם: ספריית מסעות ארץ ישראל, בהוצאת משרד הביטחון, בעריכת רחבעם זאבי.

27 דצמבר,2014

רוב רוי על הירדן

סיפורו של סקוטי – ג'והן מקגריגור, שיצא לחקור בשוטית את נהרות מצרים, דמשק ומקורות הירדן בשנים 1868 – 1869. הוא חתר בשוטית בכל שלשת היובלים של הירדן והגיע לבצות החולה, שם נשבה על ידי בדואים. הוא נחלץ בתושיה והמשיך במסעותיו האגם החולה, בירדן ובים כנרת.
זהו סיפורו של רומנטיקן בריטי מהתקופה הוויקטוריאנית, שחברו בו יחד אומץ לב, תושיה, נחשוניות, הרפתקנות, שאיפה לתגליות ומעל לכל אמונה דתית עמוקה וידיעת התנ"ך.

27 דצמבר,2014