רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל
ציר זמן ביוגרפיה פוליטית

ציר זמן ביוגרפיה פוליטית

pic 0010 1

פרטים אישיים

תאריך לידה: ח' תמוז תרפ"ו, 20/06/1926
תאריך פטירה: ל' תשרי תשס"ב, 17/10/2001
מקום לידה: ירושלים

 

השכלה   

לימודים תיכוניים בבית-הספר האזורי בגבעת-השלושה

בוגר המכללה לפיקוד ולמטה של צבא ארצות-הברית

 

שירות צבאי

בשנת 1944 הצטרף לפלמ"ח ושם קיבל את כינויו "גנדי".

במלחמת העצמאות שימש קצין מודיעין בחטיבת יפתח.

בשנים שלאחר מכן שירת כקצין מבצעים בחזית הצפון, כקצין מודיעין של פיקוד הדרום וכמפקד גדוד בחטיבת גולני.

בשנת 1967 קיבל דרגת אלוף.

בשנת 1968 נתמנה לאלוף פיקוד המרכז.

בשנת 1973, שבוע לפני מלחמת יום הכיפורים, פרש מצה"ל, אך בתקופת המלחמה שירת כעוזר מיוחד לרמטכ"ל.

לאחר המלחמה שירת תקופה קצרה כראש אג"ם.

 

כהונה בכנסת

כנסת 12 - 21.11.1988 - 13.7.1992
כנסת 13 - 13.7.1992 - 17.6.1996
כנסת 14 - 17.6.1996 - 7.6.1999
כנסת 15 - 7.6.1999 - 17.10.2001 (תקופת כהונה חלקית)

 

תפקידים בנשיאות הכנסת

כנסת 15 - סגן יושב-ראש הכנסת

 

תפקידים בוועדות

כנסת 12
חבר בוועדת הכנסת
חבר בוועדת החוץ והביטחון
חבר בוועדת הכנסת
חבר בוועדת החוץ והביטחון
חבר בוועדת החינוך והתרבות

כנסת 13
חבר בוועדת המשנה לענייני נציב תלונות הציבור
חבר בוועדת הכנסת
חבר בוועדה לענייני ביקורת המדינה
כנסת 14
חבר בוועדת הכנסת
חבר בוועדת החוץ והביטחון
כנסת 15
חבר בוועדת הכנסת
חבר בוועדת החוץ והביטחון

 

תפקידים אחרים

כנסת 12 - יושב-ראש סיעת מולדת
כנסת 13 - יושב-ראש סיעת מולדת
כנסת 14 - יושב-ראש סיעת מולדת

 

סיעות

כנסת 12 - סיעת מולדת
כנסת 13 - סיעת מולדת
כנסת 14 - סיעת מולדת
כנסת 15 - סיעת איחוד לאומי, איחוד לאומי-ישראל ביתנו

 

פעילות בממשלה

בכנסת 12
בממשלה ה-24
מ-5.2.1991 עד 21.1.1992 שר בלי תיק

בכנסת 15
בממשלה ה-29 עד 17.10.2001 שר התיירות

 

פעילות ציבורית ומידע נוסף

בנעוריו היה חניך של תנועת הנוער המחנות העולים.

בשנת 1974 נתמנה ליועץ ראש הממשלה יצחק רבין לענייני טרור, ובשנים 1975–1977 נתמנה ליועץ ראש הממשלה לענייני מודיעין.

בשנת 1981 נתמנה למנהל מוזיאון ארץ-ישראל בתל-אביב; בתפקיד זה כיהן במשך כעשר שנים.

בשנת 1985 החל לתת פומבי להשקפתו לעניין הצורך לעודד טרנספר מרצון של האוכלוסייה הפלסטינית מהגדה המערבית ומרצועת-עזה.

לאחר פירוק ממשלת האיחוד הלאומי בשנת 1990, הצטרף לממשלתו של יצחק שמיר כשר בלי תיק, ובפברואר 1991 נתמנה לחבר הקבינט הביטחוני, ואולם בשנת 1992 עזב את   הממשלה בשל החלטתו של יצחק שמיר להשתתף בוועידת מדריד לשלום במזרח התיכון.

בכנסת ה-13 הביע התנגדות נחרצת להסכמי אוסלו.

בשנת 1996 לא הצטרף לממשלה שהקים בנימין נתניהו אך תמך בה מבחוץ.

בממשלה שהקים אריאל שרון בשנת 2001 כיהן כשר התיירות; יום לפני הירצחו הגיש את התפטרותו מהממשלה על רקע החלטת ראש הממשלה להוציא את כוחות צה"ל מעמדות שתפסו בחברון.

בבוקר יום רביעי ל' בתשרי התשס"ב, 17 באוקטובר 2001, נרצח בידי שני מתנקשים שהשתייכו לחוליית מחבלים מארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין".

 

פרסומים

פרסם מאמרים ורשימות בעיתונים "ידיעות אחרונות" ו"מעריב".
בשנים 1982–1995 ערך והביא לדפוס סדרות מתורגמות של ספרי מסעות היסטוריים.
ערך ספרים על אתרים היסטוריים בארץ-ישראל וספרים בנושאים צבאיים.
מיכאל ששר, שיחות עם רחבעם זאבי (2001)
איתמר כץ, אלוף רחבעם זאבי 1926–2001: דברים לזכרו (2001)

 

המידע מתוך אתר הכנסת