רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל

קום והתהלך בארץ

רחבעם זאבי היה ידען גדול בתולדות ארץ ישראל ועסק בנושא רבות במשך השנים ובמיוחד בשנים בהן ניהל את מוזיאון ארץ ישראל. אהבת הנפש שלו לארץ באה לידי ביטוי במאמרים ובנאומים רבים אשר כתב בנושא.

חשד בליבי, שבני דורנו ובמיוחד הצעירים שביניהם, לא יכולים להעריך את החלוציות והנחשוניות של ראשוני המתיישבים ביבנאל, שבאו לפני 100 שנה לארץ לא נודעת, רחוקה מריכוזי היישוב היהודי הקטן אז בארץ ישראל, למקום נידח ובלא דרך, בסביבה עוינת ושוטמת והקימו כאן את ביתם

חשד בליבי, שבני דורנו ובמיוחד הצעירים שביניהם, לא יכולים להעריך את החלוציות והנחשוניות של ראשוני המתיישבים ביבנאל, שבאו לפני 100 שנה לארץ לא נודעת, רחוקה מריכוזי היישוב היהודי הקטן אז בארץ ישראל, למקום נידח ובלא דרך, בסביבה עוינת ושוטמת והקימו כאן את ביתם.
קשה לתאר את תנאי חייהם של הראשונים, את סבלותיהם, אומץ ליבם והקורבנות שהעלו על מזבח יישובי הארץ. יילכו נא כל אחד ואחת מאיתנו ויקראו בספרו הנפלא של אברהם קוסטיצקי "בטרם האיר הבוקר" ויטעמו מחוויות ומחבלי ההתנחלות בגליל התחתון ובחבלי מולדת אחרים.
כשאנחנו באים היום בשעריה של יבנאל, שאיחדה גם את בית גן, משמר השלושה וסמדר ורואים בהתרחבותה ובהתפתחותה – מתרחב הלב ו"טוב לנו על הנשמה". אנחנו רואים חצרות מוריקים ומוסדות חינוך ושכונות חדשות, ומברכים! ואני מתעקש לחזור ולהזכיר את החלוצים הראשוניים, שעמלו קשה ובקושי הוציאו את פת לחמם מהאדמה הזאת, ואת מלחמתם בשכנים המתאנים להם. אני זוכר ומזכיר אותם ואף מצדיע להם.
פגשנו את בני יבנאל במערכות ישראל. הם היו לשם דבר ותהילתם נפוצה בכל הגדודים והחטיבות. מפקד הכיתה שלי בקורס המ"מים של "ההגנה" היה בן המושבה צביקה לבקוב ז"ל, שנפל בהגנת הדגניות בתש"ח ויחד איתו נפל גיסי בנה סלע ז"ל, בן דגניה ב'.
במחלקת הפלמ"ח שהייתי מפקדה בתש"ח היה עלם מתולתל ויפה תואר מבני יבנאל והוא יונתן קוסטיצקי, אביו של ראש המועצה היום ונכדו של ר' אברהם מחבר "בטרם האיר הבוקר". יונתן היה לוחם אמיץ, שהלך אתנו בדרך הקרבות של תש"ח והביא כבוד ליבנאל. נכד נוסף של ר' אברהם הוא חברי לתנועה יוסף ארגמן מחניתה.
והיות ונכנסתי למדור של "חיפוש קרובים", איך אפשר שלא להזכיר את חיימקה לבקוב ז"ל, האיש האגדי המלא באגדות, איש ביטחון ומעשים, שאתו הלכתי בשדות הנגב שלנו ובהרים גבוהים בארץ רחוקה.
בזכותו של חיימקה לבקוב אני מכיר היטב את תולדות יבנאל, כי היתה לי הזכות לערוך לדפוס את ספרו "שלום על הרובים", שהוא ספר משלים לספרו של אברהם קוסטיצקי, וכך נתנה המושבה שני ספרים ציוניים חשובים.
ועדיין לא הזכרתי את האברמסונים והבידצ'ים וכל האחרים.
אכן, יבנאל התברכה בבניה שנפוצו על פני כל צה"ל והפיצו את סיפור מכורתם. משה דיין ז"ל סיפר לי פעם, שגדוד הקומנדו עליו פיקד במלחמת השחרור לא היה גדול במספר לוחמיו אבל הוא חזק ומיוחד בזכות בני יבנאל ונהלל ששרתו בו. שמתי לב, שדיין הקדים את יבנאל לנהלל...
לפני שבוע חגגנו את חג המאה של סג'רה, אחותה של יבנאל, והערב חוגגים את חג המאה במנחמיה. כאשר נוסדו המושבות האלה הן היו רחוקות מאוד האחת מרעותה, לא היה קשר ביניהן וכל אחת מהן נאבקה על קיומה בדרכה שלה. אבל דבר אחד משותף היה להן והוא האמונה במצוות יישובי הארץ, ההתנחלות בה וההגנה עליה.
אני מבקש לברך את המושבה, את המתיישבים הוותיקים והחדשים, את ראש המועצה ומנהיגיה ובעיקר את הדור הצעיר בברכה קצרה שאומרת הכל: "תמשיכו להיות יבנאלים"!
ערב טוב וחג שמח !