רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל
צבא

צבא

האלוף רחבעם זאבי היה אחד המפקדים המוערכים ביותר בצה"ל. הוא בלט במחשבתו המבריקה והייחודית, מנהיג, מפקד ההולך בראש חייליו באומץ וביטחון ללא כל פחד. את רוח הלחימה הנחיל לדורות אחריו, תורתו מובאת כאן.

"אחרי!..."

דרכן של דוקטרינות או טכניקות צבאיות להתמצת במילה אחת או שתיים, האומרות לך תורה שלמה וקשה, שאתה מתקשה להסבירה במשפטים רבים.
כך אתה מוצא הגדרות כמו "גישה עקיפה", "הגנה ניידת", "הסחה", "מרדף", "ריכוך" או הגדרות רבות אחרות. זו דרכה של הלשון הצבאית - מעט המחזיק את המרובה. מכולם, מכל המונחים האלה, אולי העז והיפה ביותר הוא המונח "אחרי!".

27 דצמבר,2014

אני זוכר אותם

למחרת יום הזיכרון לחללי צה"ל וחללי מערכות ישראל, יצויין יום העצמאות. יפה עשו האבות המייסדים שקבעו את שני ימי המועד האלה משיקים האחד לשני - במוצאי יום הזיכרון, יום של תוגה ועצב ויגון, מתחילות החגיגות השמחות של יום העצמאות, כי שניהם - כרוכים זה בזה, ומפני שזכינו בעצמאות בזכות קורבנם של הנופלים.

27 דצמבר,2014

בכי החיילים

בהלוויות של חיילי צה"ל שנפלו בדרום לבנון בכו חבריהם לגדוד מחטיבת "גולני". הצלמים תפשו אותם בבכיים, העיתונאים כתבו על כך והכל הודפס בעיתונים בהבלטה ובצבע.
ואז באו "המומחים" והגדירו זאת כחולשה. אין זה נאה שחיילים בוכים, הם אמרו. היה מי שסיפר כיצד רואים זאת בדמשק ובטהרן, ופסק שחיילים לא צריכים לבכות.

27 דצמבר,2014

הם לא מתו בפוגרום

אחרי פעולת השייטת באנצריה שבלבנון, הלכתי לניחום אבלים אצל עמוס אברמסון ביבנאל, שבנו אריה נפל בפעולה. מצאתיו עומד בפתח חצרו, מקל מעץ שיזף בידו והוא משגיח על עבודות המשק כמו בכל ימות השנה.
עמוס הוא מבני המתיישבים בבית-גן (שהיום היא חלק מיבנאל). הוא גר בבית שנולד ואשר נבנה על ידם במו ידיהם.

27 דצמבר,2014

חמישים שנה לפלמ"ח

אדוני היושב-ראש, עמיתי השר איתן, חברי הכנסת, מפקדי, חברי הפלמ"ח,
הפלמ"ח היה "הבן הצעיר" של "ההגנה". כאשר הוחלט על הקמתו, ביום 15 במאי 1941, היו קיימות כבר החטיבות האחרות האחיות - גדנ"ע, חיל שדה (חי"ש), חיל משמר (חי"מ) וכו', אבל הבן הצעיר, כמו שקורה בהרבה משפחות, גדל ועלה ושגשג לשמחת הוריו ובני משפחתו.

27 דצמבר,2014

חסרו שלושה כדורים

זה היה בקיבוץ מעוז-חיים בשנת 1947. שימשתי אז כמפקד מחלקת הפלמ"ח במעוז והנשק המחלקתי, אריה פאוקר, בא לביקורת על הסליק של המחלקה, המחבוא התת-קרקעי שבו הוחבא הנשק והתחמושת שלנו.
אריה והסליקר המחלקתי ואנוכי יצאנו עם לילה אל מקום הסליק, חפרנו וחפרנו תוך שאנחנו שומרים וצופים על הסביבה כדי שלא נתגלה בעבודה הסודית שלנו.

27 דצמבר,2014

לא בכל מחיר

בתחילת שנת 1946 היה בעיצומו המאבק של היישוב היהודי בארץ-ישראל כנגד השלטון הבריטי, שגזר גזירות על צמצום העלייה היהודית ועל הגבלות ברכישת קרקעות והתיישבות ברחבי הארץ.
בליל ה-22 בפברואר 46 התקיף הפלמ"ח 4 בסיסים של פלוגות המשטרה הניידת הבריטית: בשרונה (הקריה של היום בתל-אביב), בסמוך לכפר ויתקין, בשפרעם ובג'נין. המשטרה הניידת הוקמה כדי להילחם במאבק היהודי והיא הצטיינה באכזריותה

27 דצמבר,2014

מסיפורי ואדי קלט

את גופותיהן הטבוחות של חגית זביצקי ושל ליאת קסטיאל הי"ד העלו מתוך הנקיק של ואדי קלט בליל שבת.
כמעט 30 שנה לפני כן, גם כן בליל שבת, כ"ט בכסלו תשכ"ט (20.12.68) העלינו את גופתו של סא"ל צביקה עופר, מפקד סיירת "חרוב", מתוך הנקיק של ואדי קלט, לאחר שנורה ונהרג במרדף אחרי חוליית מחבלים שצלחה את הירדן ונעה מערבה לעבר ירושלים.

27 דצמבר,2014

ציון מלאות 60 שנה להקמת הפלמ"ח - נאומו האחרון של רחבעם זאבי בכנסת

אדוני היושב בראש, אדוני ראש הממשלה, חברי הכנסת הנוכחים, חברי ומפקדי בפלמ"ח, לפני 60 שנה, ב 15 במאי 1941, החליט המטה הארצי של "ההגנה" על הקמת פלוגות המחץ - הפלמ"ח - שהיה לכוח המגויס שלו. כבר 60 שנה ונראה כאילו היה זה תמול שלשום. אולי מפני שהפלמ"ח לא פורק אף על פי שפורק, והשפעתו ושלוחותיו מלווים אותנו עד עצם היום הזה ועוד ילוו אותנו בעתיד.

27 דצמבר,2014