רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל
משנה פוליטית

משנה פוליטית

במסגרת פעילות הפוליטית גנדי ביטא את האידאולוגיה המדינית בעשרות נאומים ומאמרים שכתב והשמיע בקולו הנוקב ולשונו השנונה.

איך מרתיעים את השאהידים

יש להרוס את בתי המתאבדים ולהמשיך לפגוע בשולחיהם - בדיוק לשם כך בנינו את עוצמתנו
אותנו היהודים חינכו שחיי אדם הם ערך עליון מפני שהאדם נוצר בצלם. אנחנו עושים הכל כדי להציל חיי אדם. לא רק את היהודי, אלא כל אדם באשר הוא אדם.

27 דצמבר,2014

ההכרעה כיצד?

אנחנו שומעים את דוברי הממשלה והשמאל, שחוזרים ואומרים כי אי אפשר להכריע בכוח את הסכסוך עם הפלשתינים, וכי אין פתרון צבאי ובסופו של דבר בלאו הכי נצטרך להגיע לשולחן המשא ומתן המדיני. אומרים את זה שרים ואומרים את זה אפילו אלופים במילואים של השמאל, והאזרח הקטן מבולבל ושואל: האמנם זה כך?

27 דצמבר,2014

זעקי ארץ אהובה

אחי ואחיותי,
זעקי ארץ אהובה!
מזה 7 שבועות משתולל הטרור הפלשתינית בכל עוזו, וממשלת ישראל מחשה. נרצחו 29 יהודים, וממשלת ישראל מבליגה. יישובים מותקפים באש, וממשלת ישראל שוקלת. אש משתלחת בכלי רכב יהודיים בכל הארץ, וממשלת ישראל מתלבטת.

27 דצמבר,2014

חגיגה בלי חוגגים

לכנסת ישראל מלאו בימים אלה 37 שנים, ולכאורה היה צריך מועד כזה להיות יום חג לעם היושב בציון. בית-הנבחרים שלנו - הכנסת - הוא הסמל והתוכן של הדמוקרטיה, הוא הקדקוד במשולש של שלוש הרשויות. ובכל זאת, אין העם חוגג את היום הזה. הציבור איננו מתפעל מנבחריו. תורמות לכך המפלגות ותורמים לכך חברי-הכנסת בהתנהגותם וברמתם.

27 דצמבר,2014

טרנספר בהסכמה

פרק בתולדות ארצנו: כך פונתה מג'דל מ-2,700 תושביה הערבים
בשנת 1950 מוניתי לתפקיד קצין המודיעין של פיקוד הדרום. עוד בשיחת ההיכרות הראשונה שלי עם אלוף הפיקוד, משה דיין, העלה האחרון את הצורך בפינוי התושבים הערבים ממגדל-גד (מג'דל). היתה זו עיירה ערבית, שמנתה כ-2,700 נפש שהיוו בעיה בטחונית.

27 דצמבר,2014

לא חלף זמנה של הציונות

אדוני היושב-בראש, חברי הכנסת הנוכחים,
התנועה הציונית היתה הפיגומים לבניין שבנתה, הלוא הוא מדינת ישראל. עכשיו, כשהבניין עומד על תלו - האם צריך לסלק את הפיגומים? זוהי השאלה: האם יש צורך בציונות, בתנועה ציונית, במסגרת ציונית, אחרי שהוקמה המדינה? ואני משיב על השאלה הזאת בלי היסוס: לא חלף זמנה של הציונות, ואנחנו זקוקים לה מכמה וכמה טעמים.

27 דצמבר,2014

מה יהיה הסוף

שלום ליהודים,
אתמול התקיים בכנסת טקס צנוע, שבו הוצגה מגילת העצמאות של ישראל ומעתה יהיה זה מקומה הקבוע.
באותו יום שישי בתחילת חודש אייר תש"ח - 1948, שבו חתמו מנהיגי העם בראשות דוד בן-גוריון על מגילת העצמאות במוזיאון תל-אביב, הייתי אני מפקד מחלקה צעיר בגדוד הראשון של הפלמ"ח

27 דצמבר,2014

מיומנו של "גזען"

לפני שבועות מספר הזכרתי את חילופי האוכלוסים של הערבים משטחי יהודה ושומרון וחבל עזה ("טרנספר"), כפיתרון אפשרי לבעיות הביטחון, הדמוגראפיה והשלום. מאז טרם זכיתי במענה, המבוסס על נימוקים והשקפות מבוססים, שסותרים רעיון זה. לעומת זאת זכיתי בכל מיני השמצות וכינויים, שאחד מהם הוא התואר "גזען" שהודבק לי.

27 דצמבר,2014

משורר הקטרוג והאמונה

ישראל בלי ההר הוא - לא ישראל
בית מורשת אצ"ג (לזכרו של המשורר הדגול אורי צבי גרינברג) קיים ערב לעיון ולמקרא בשירתו של המשורר. בערב הזה השתתפו גם רבים מחוגי השמאל, שבאו לקרוא את שיריו, והיה בכך משום הסרת החרם הפוליטי על א"צ גרינברג מצד המימסד השמאלני שליווה אותו כל חייו.

27 דצמבר,2014

ציון יום כינון הכנסת

אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת הנוכחים, ראש עיריית ירושלים, חברי הכנסת לשעבר, אורחים נכבדים,
לפני 25 שנים, 3,000 שנה אחרי שכבש דוד המלך את ירושלים מידי היבוסים, פרצו חיילי צה"ל בשערי העיר העתיקה של ירושלים ועלו בחומותיה, שעטו בסמטאותיה והגיעו להר-הבית, שם הם הניפו את דגל ישראל והעיר חוברה לה יחדיו.

27 דצמבר,2014

קללת האבטלה

אדוני היושב-בראש, חברי הכנסת הנוכחים,
האבטלה היא קללה שאי-אפשר להסכים לה, כי היא מארה האוכלת במשפחות רבות ומביאה לניוונם של מבוגרים ושל יוצאי חלציהם.
בבתיהם של מחוסרי העבודה גדלים ילדים שיהיו מחר חיילים ומחרתיים אזרחים, והם גדלים בקדרות ובעצב, עם הורים מודאגים וכעוסים, עם מזווה מרוקן, בלי ספרים ובלי משחקים

27 דצמבר,2014

רק הטרנספר יביא שלום!

מדוע זועמים על הרעיון? אנחנו רוצים לחיות ולכן צריך לבוא טרנספר לערבים ביש"ע! אין כאן מקום לשני עמים. עוד מעט הם יהיו רוב בארצנו. הטרנספר מוסרי ומעשי! לנו אין לאן ללכת! הטרנספר יביא קץ לאינתיפאדה ויסלול דרך לשלום.

27 דצמבר,2014