רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל
הרעות

הרעות

הרעות נתפסה ע"י גנדי כערך עליון. הוא הביע את חשיבות האחריות ההדדית, החברות והרעות במאמרים המוצגים לפניכם.

אבי הגששים והגישוש

עמוס הגשש המיתולוגי הוא שם דבר בצה"ל. רבים חייבים לו את חייהם ואפילו לא יודעים על כך. דברים במלאת עשור למותו

את עמוס ירקוני, עבדול מג'יד חאדר, היכרתי תחילה מסיפורים של משה דיין ושל חיימקה לבקוב. משה הכיר אותו משדות נהלל-שימרון, שם הם התקוטטו בנעוריהם כאשר עמוס וחבריו עלו עם עדריהם על שדות נהלל ומשה וחבריו יצאו לגרשם.

27 דצמבר,2014

אגדה של פסח - דברים לזכרו של פסח בר-אדון

במאורעות הדמים של שנת תרפ"ט (1929) גרה משפחתנו בבית בשכונת ימין משה, אל מול חומת העיר העתיקה בירושלים. השכונה היתה רחוקה מהריכוזים היהודיים של ירושלים. היא שכנה בסביבה ערבית והיתה בנויה במדרון, בנחיתות טופוגרפית, שהקלה על מלאכתם של תוקפים ופורעים ערביים.
אני הייתי אז בן שלוש, וכמובן לא זכרתי את אירועי הימים ואת הקורות אותנו באותה עת.

27 דצמבר,2014

דיסקית השבויים והנעדרים

אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת הנוכחים, משפחות השבויים והנעדרים, אני מציין בצער, קצת בבושה, את העובדה שחברי הכנסת לא מצאו לנכון להיות נוכחים במליאה כאשר עולה סעיף כזה על סדר-היום.
זה ארבעה חודשים אני עונד על חזי דיסקית שעליה חקוקים שמותיהם של שישה חיילים מצה"ל הקרויים "שבויים ונעדרים", ואלה הם, בסדר האל"ף-בי"ת - רחמים אלשיך, רון ארד, זכריה באומל, יהודה כץ, יוסף פינק וצבי פלדמן.

27 דצמבר,2014

הכושי עשה את שלו?

בפלמ"ח ובצה"ל לימדו אותנו שאין משאירים חברים-לוחמים פצועים בשדה. כך נהגנו בכל הפעולות והמבצעים, זו היתה הנורמה שלנו בכל המלחמות.
והנה, אנחנו עושים זאת מבלי דעת: אנחנו נוטשים חברים-לוחמים בשדה - הלא הם 260 אנשי מע"צ שקיבלו הודעות פיטורין. אמנם הם אינם חיילים פורמאליים, אבל הם הלכו איתנו בשדות כמעט ארבעה עשורים.

27 דצמבר,2014

חמש שנים בלי קותי

דברים שנישאו באזכרה לאלוף יקותיאל אדם ז"ל
לפני חמש שנים נקטף מאתנו קותי בשערי ביירות.
הוא נפל במלחמה שהעם נחלק עליה, אבל אין חולק על גיבוריה ואין חולק על קותי שלנו, שהלך בראש ההולכים אל האש ואל הסכנות ונפל בראש הנופלים. גם כאן, במסדר הנופלים הדומם של קריית שאול הוא כמו "סמן ימני".

27 דצמבר,2014

שמואל גורודיש ז"ל

כאשר התבקשתי לשאת דברים ביום השנה לפטירתו של שמואליק - הלכתי לרענן את זכרוני בספר שיחות איתי שנכתב לפני שנים ומצאתי שהכתוב בו על שמואליק ראוי להאמר כאן, כמעט במלואו, והרי הדברים:
שמואל גורודיש היה שילוב של קצין מטה ומפקד. שורשיו באהלה של תורה, בישיבה. הוא ידע את מקורות ישראל סבא. גם בתרגילים הצבאיים היבשים ביותר, יכולת לשמוע מפיו דברי תורה ולהנות ממנו.

27 דצמבר,2014