רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל
נאומים ומאמרים

נאומים ומאמרים

גנדי היה ידוע בנאומיו המרשימים. הוא הרבה לכתוב ולהביע דעותיו בנושאים של: ציונות, חזקתנו על ארץ ישראל, לקחים היסטוריים, פתרונות מדיניים ועוד…

"אחרי!..."

דרכן של דוקטרינות או טכניקות צבאיות להתמצת במילה אחת או שתיים, האומרות לך תורה שלמה וקשה, שאתה מתקשה להסבירה במשפטים רבים.
כך אתה מוצא הגדרות כמו "גישה עקיפה", "הגנה ניידת", "הסחה", "מרדף", "ריכוך" או הגדרות רבות אחרות. זו דרכה של הלשון הצבאית - מעט המחזיק את המרובה. מכולם, מכל המונחים האלה, אולי העז והיפה ביותר הוא המונח "אחרי!".

27 דצמבר,2014

"דפוק את המדינה!"

זהו המסר של תערוכת אמנות ישראלית המוצגת במוזיאון ישראל, ואת זה מציגים בכסף ציבורי
יגידו עלי בשל רשימה זו, שאני מנסה להטיל צנזורה פוליטית. יגידו שרק במשטרים טוטליטריים אין חופש אקדמי או תרבותי. יגידו שזאת קנאה בין מוזיאונים בשל זיקתי למוזיאון ארץ-ישראל, ת"א. יגידו מה שיגידו, אני חייב לספר זאת.

27 דצמבר,2014

אבי הגששים והגישוש

עמוס הגשש המיתולוגי הוא שם דבר בצה"ל. רבים חייבים לו את חייהם ואפילו לא יודעים על כך. דברים במלאת עשור למותו

את עמוס ירקוני, עבדול מג'יד חאדר, היכרתי תחילה מסיפורים של משה דיין ושל חיימקה לבקוב. משה הכיר אותו משדות נהלל-שימרון, שם הם התקוטטו בנעוריהם כאשר עמוס וחבריו עלו עם עדריהם על שדות נהלל ומשה וחבריו יצאו לגרשם.

27 דצמבר,2014

אגדה של פסח - דברים לזכרו של פסח בר-אדון

במאורעות הדמים של שנת תרפ"ט (1929) גרה משפחתנו בבית בשכונת ימין משה, אל מול חומת העיר העתיקה בירושלים. השכונה היתה רחוקה מהריכוזים היהודיים של ירושלים. היא שכנה בסביבה ערבית והיתה בנויה במדרון, בנחיתות טופוגרפית, שהקלה על מלאכתם של תוקפים ופורעים ערביים.
אני הייתי אז בן שלוש, וכמובן לא זכרתי את אירועי הימים ואת הקורות אותנו באותה עת.

27 דצמבר,2014

אומרים "כן" לבקעת-הירדן

להתיישבות החקלאית בבקעה יש יתרונות רבי משקל בשל האקלים החם של האזור. הודות לכך, מקדימים הגידולים החקלאיים להבשיל, והם מופיעים בשוק שבועות וחודשים לפני האספקה שבאה ממקומות גידול אחרים. מומחים לחקלאות קבעו, שבקעת-הירדן יכולה להיות גן הירק, מטע הפרי וחממת הפרחים של אירופה בחודשי החורף.

27 דצמבר,2014

איך מרתיעים את השאהידים

יש להרוס את בתי המתאבדים ולהמשיך לפגוע בשולחיהם - בדיוק לשם כך בנינו את עוצמתנו
אותנו היהודים חינכו שחיי אדם הם ערך עליון מפני שהאדם נוצר בצלם. אנחנו עושים הכל כדי להציל חיי אדם. לא רק את היהודי, אלא כל אדם באשר הוא אדם.

27 דצמבר,2014

אני זוכר אותם

למחרת יום הזיכרון לחללי צה"ל וחללי מערכות ישראל, יצויין יום העצמאות. יפה עשו האבות המייסדים שקבעו את שני ימי המועד האלה משיקים האחד לשני - במוצאי יום הזיכרון, יום של תוגה ועצב ויגון, מתחילות החגיגות השמחות של יום העצמאות, כי שניהם - כרוכים זה בזה, ומפני שזכינו בעצמאות בזכות קורבנם של הנופלים.

27 דצמבר,2014

בין הרים ובין סלעים טסה הרכבת...

בימים אלה פרסם מנכ"ל רכבת-ישראל, מר צבי צפרירי, את תוכנית הפיתוח הרב-שנתית של רכבת-ישראל. עוד מעט ימלאו 90 שנה למסילת הברזל הארץ-ישראלית. שני אירועים אלה מצדיקים שנעלה קצת זיכרונות מתולדותיה של הרכבת בארצנו. לא כל ההיסטוריה שלה. רק קצת פירורי מידע וזיכרונות.

27 דצמבר,2014

בכי החיילים

בהלוויות של חיילי צה"ל שנפלו בדרום לבנון בכו חבריהם לגדוד מחטיבת "גולני". הצלמים תפשו אותם בבכיים, העיתונאים כתבו על כך והכל הודפס בעיתונים בהבלטה ובצבע.
ואז באו "המומחים" והגדירו זאת כחולשה. אין זה נאה שחיילים בוכים, הם אמרו. היה מי שסיפר כיצד רואים זאת בדמשק ובטהרן, ופסק שחיילים לא צריכים לבכות.

27 דצמבר,2014

דיסקית השבויים והנעדרים

אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת הנוכחים, משפחות השבויים והנעדרים, אני מציין בצער, קצת בבושה, את העובדה שחברי הכנסת לא מצאו לנכון להיות נוכחים במליאה כאשר עולה סעיף כזה על סדר-היום.
זה ארבעה חודשים אני עונד על חזי דיסקית שעליה חקוקים שמותיהם של שישה חיילים מצה"ל הקרויים "שבויים ונעדרים", ואלה הם, בסדר האל"ף-בי"ת - רחמים אלשיך, רון ארד, זכריה באומל, יהודה כץ, יוסף פינק וצבי פלדמן.

27 דצמבר,2014

ההכרעה כיצד?

אנחנו שומעים את דוברי הממשלה והשמאל, שחוזרים ואומרים כי אי אפשר להכריע בכוח את הסכסוך עם הפלשתינים, וכי אין פתרון צבאי ובסופו של דבר בלאו הכי נצטרך להגיע לשולחן המשא ומתן המדיני. אומרים את זה שרים ואומרים את זה אפילו אלופים במילואים של השמאל, והאזרח הקטן מבולבל ושואל: האמנם זה כך?

27 דצמבר,2014

הידד למע"צ

סגירת מעגל: מע"צ בנתה גשר חדש, גדול ויפה במחולה שבבקעת הירדן, בדיוק מעל לגשר שפוצצתי לפני 51 שנה כמפקד מחלקה בפלמ"ח...
בתחילת מלחמת השחרור שלנו, ביום 23 במרץ 1948, שימשתי כמפקד מחלקת פלמ"ח בקיבוץ מעוז-חיים שבעמק בית-שאן, ונשלחתי לפוצץ את הגשר שעל כביש בית-שאן-יריחו, מעל לוואדי מליח, בקרבת היישוב מחולה עתה.

27 דצמבר,2014

הכושי עשה את שלו?

בפלמ"ח ובצה"ל לימדו אותנו שאין משאירים חברים-לוחמים פצועים בשדה. כך נהגנו בכל הפעולות והמבצעים, זו היתה הנורמה שלנו בכל המלחמות.
והנה, אנחנו עושים זאת מבלי דעת: אנחנו נוטשים חברים-לוחמים בשדה - הלא הם 260 אנשי מע"צ שקיבלו הודעות פיטורין. אמנם הם אינם חיילים פורמאליים, אבל הם הלכו איתנו בשדות כמעט ארבעה עשורים.

27 דצמבר,2014

הם לא מתו בפוגרום

אחרי פעולת השייטת באנצריה שבלבנון, הלכתי לניחום אבלים אצל עמוס אברמסון ביבנאל, שבנו אריה נפל בפעולה. מצאתיו עומד בפתח חצרו, מקל מעץ שיזף בידו והוא משגיח על עבודות המשק כמו בכל ימות השנה.
עמוס הוא מבני המתיישבים בבית-גן (שהיום היא חלק מיבנאל). הוא גר בבית שנולד ואשר נבנה על ידם במו ידיהם.

27 דצמבר,2014

זעקי ארץ אהובה

אחי ואחיותי,
זעקי ארץ אהובה!
מזה 7 שבועות משתולל הטרור הפלשתינית בכל עוזו, וממשלת ישראל מחשה. נרצחו 29 יהודים, וממשלת ישראל מבליגה. יישובים מותקפים באש, וממשלת ישראל שוקלת. אש משתלחת בכלי רכב יהודיים בכל הארץ, וממשלת ישראל מתלבטת.

27 דצמבר,2014

חגיגה בלי חוגגים

לכנסת ישראל מלאו בימים אלה 37 שנים, ולכאורה היה צריך מועד כזה להיות יום חג לעם היושב בציון. בית-הנבחרים שלנו - הכנסת - הוא הסמל והתוכן של הדמוקרטיה, הוא הקדקוד במשולש של שלוש הרשויות. ובכל זאת, אין העם חוגג את היום הזה. הציבור איננו מתפעל מנבחריו. תורמות לכך המפלגות ותורמים לכך חברי-הכנסת בהתנהגותם וברמתם.

27 דצמבר,2014

חמישים שנה לפלמ"ח

אדוני היושב-ראש, עמיתי השר איתן, חברי הכנסת, מפקדי, חברי הפלמ"ח,
הפלמ"ח היה "הבן הצעיר" של "ההגנה". כאשר הוחלט על הקמתו, ביום 15 במאי 1941, היו קיימות כבר החטיבות האחרות האחיות - גדנ"ע, חיל שדה (חי"ש), חיל משמר (חי"מ) וכו', אבל הבן הצעיר, כמו שקורה בהרבה משפחות, גדל ועלה ושגשג לשמחת הוריו ובני משפחתו.

27 דצמבר,2014

חמש שנים בלי קותי

דברים שנישאו באזכרה לאלוף יקותיאל אדם ז"ל
לפני חמש שנים נקטף מאתנו קותי בשערי ביירות.
הוא נפל במלחמה שהעם נחלק עליה, אבל אין חולק על גיבוריה ואין חולק על קותי שלנו, שהלך בראש ההולכים אל האש ואל הסכנות ונפל בראש הנופלים. גם כאן, במסדר הנופלים הדומם של קריית שאול הוא כמו "סמן ימני".

27 דצמבר,2014

חסרו שלושה כדורים

זה היה בקיבוץ מעוז-חיים בשנת 1947. שימשתי אז כמפקד מחלקת הפלמ"ח במעוז והנשק המחלקתי, אריה פאוקר, בא לביקורת על הסליק של המחלקה, המחבוא התת-קרקעי שבו הוחבא הנשק והתחמושת שלנו.
אריה והסליקר המחלקתי ואנוכי יצאנו עם לילה אל מקום הסליק, חפרנו וחפרנו תוך שאנחנו שומרים וצופים על הסביבה כדי שלא נתגלה בעבודה הסודית שלנו.

27 דצמבר,2014

טרנספר בהסכמה

פרק בתולדות ארצנו: כך פונתה מג'דל מ-2,700 תושביה הערבים
בשנת 1950 מוניתי לתפקיד קצין המודיעין של פיקוד הדרום. עוד בשיחת ההיכרות הראשונה שלי עם אלוף הפיקוד, משה דיין, העלה האחרון את הצורך בפינוי התושבים הערבים ממגדל-גד (מג'דל). היתה זו עיירה ערבית, שמנתה כ-2,700 נפש שהיוו בעיה בטחונית.

27 דצמבר,2014

יבנאל בת מאה

חשד בליבי, שבני דורנו ובמיוחד הצעירים שביניהם, לא יכולים להעריך את החלוציות והנחשוניות של ראשוני המתיישבים ביבנאל, שבאו לפני 100 שנה לארץ לא נודעת, רחוקה מריכוזי היישוב היהודי הקטן אז בארץ ישראל, למקום נידח ובלא דרך, בסביבה עוינת ושוטמת והקימו כאן את ביתם

27 דצמבר,2014

יום ההתיישבות החקלאית

אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת הנוכחים, המתיישבים, משפחת האדמה, שלושה דברים בציונות עשו את המדינה, ואלו הם: עלייה, התיישבות והגנה. רק צירוף ושילוב של שלושתם אפשרו את הגשמת החזון הציוני.

27 דצמבר,2014

ייבוא פועלים מחוץ-לארץ

אדוני היושב-ראש, כבוד השר, חברי הכנסת הנוכחים,
הן העובדים מחוץ-לארץ והן העובדים הערבים מיש"ע הם בבחינת עבודה זרה. ההגדרה במילון של אבן-שושן לעבודה זרה כוללת גם את ההגדרה הבאה: "כינוי למלאכה בזויה, עבודה שהיא זרה ומאוסה על הבריות". אבל זוהי גם עבודה זרה, משום שזרים עושים אותה. אנחנו צריכים לעשות את העבודה בעצמנו, בכוחות עצמנו.

27 דצמבר,2014

לא בכל מחיר

בתחילת שנת 1946 היה בעיצומו המאבק של היישוב היהודי בארץ-ישראל כנגד השלטון הבריטי, שגזר גזירות על צמצום העלייה היהודית ועל הגבלות ברכישת קרקעות והתיישבות ברחבי הארץ.
בליל ה-22 בפברואר 46 התקיף הפלמ"ח 4 בסיסים של פלוגות המשטרה הניידת הבריטית: בשרונה (הקריה של היום בתל-אביב), בסמוך לכפר ויתקין, בשפרעם ובג'נין. המשטרה הניידת הוקמה כדי להילחם במאבק היהודי והיא הצטיינה באכזריותה

27 דצמבר,2014

לא חלף זמנה של הציונות

אדוני היושב-בראש, חברי הכנסת הנוכחים,
התנועה הציונית היתה הפיגומים לבניין שבנתה, הלוא הוא מדינת ישראל. עכשיו, כשהבניין עומד על תלו - האם צריך לסלק את הפיגומים? זוהי השאלה: האם יש צורך בציונות, בתנועה ציונית, במסגרת ציונית, אחרי שהוקמה המדינה? ואני משיב על השאלה הזאת בלי היסוס: לא חלף זמנה של הציונות, ואנחנו זקוקים לה מכמה וכמה טעמים.

27 דצמבר,2014

מה יהיה הסוף

שלום ליהודים,
אתמול התקיים בכנסת טקס צנוע, שבו הוצגה מגילת העצמאות של ישראל ומעתה יהיה זה מקומה הקבוע.
באותו יום שישי בתחילת חודש אייר תש"ח - 1948, שבו חתמו מנהיגי העם בראשות דוד בן-גוריון על מגילת העצמאות במוזיאון תל-אביב, הייתי אני מפקד מחלקה צעיר בגדוד הראשון של הפלמ"ח

27 דצמבר,2014

מיומנו של "גזען"

לפני שבועות מספר הזכרתי את חילופי האוכלוסים של הערבים משטחי יהודה ושומרון וחבל עזה ("טרנספר"), כפיתרון אפשרי לבעיות הביטחון, הדמוגראפיה והשלום. מאז טרם זכיתי במענה, המבוסס על נימוקים והשקפות מבוססים, שסותרים רעיון זה. לעומת זאת זכיתי בכל מיני השמצות וכינויים, שאחד מהם הוא התואר "גזען" שהודבק לי.

27 דצמבר,2014

מכתב לאורי זוהר

אורי היקר,
תושבי ישראל היו רגילים בשנים עברו לראותך מעל גבי המסך הקטן (וגם הגדול). מאז שעלית לירושלים וקבעת מושבך באוהלה של תורה, נטשת את ההופעות למיניהן בטלוויזיה וברדיו, ורבים-רבים התגעגעו אליך וקיוו שתחזור ותופיע באחד הימים. אלה מחבריך ומכריך שיודעים עד כמה רציני אתה בהחלטתך בדרכך החדשה, ידעו שזהו זה: לא תשוב לשם.

27 דצמבר,2014

מסיפורי ואדי קלט

את גופותיהן הטבוחות של חגית זביצקי ושל ליאת קסטיאל הי"ד העלו מתוך הנקיק של ואדי קלט בליל שבת.
כמעט 30 שנה לפני כן, גם כן בליל שבת, כ"ט בכסלו תשכ"ט (20.12.68) העלינו את גופתו של סא"ל צביקה עופר, מפקד סיירת "חרוב", מתוך הנקיק של ואדי קלט, לאחר שנורה ונהרג במרדף אחרי חוליית מחבלים שצלחה את הירדן ונעה מערבה לעבר ירושלים.

27 דצמבר,2014

משורר הקטרוג והאמונה

ישראל בלי ההר הוא - לא ישראל
בית מורשת אצ"ג (לזכרו של המשורר הדגול אורי צבי גרינברג) קיים ערב לעיון ולמקרא בשירתו של המשורר. בערב הזה השתתפו גם רבים מחוגי השמאל, שבאו לקרוא את שיריו, והיה בכך משום הסרת החרם הפוליטי על א"צ גרינברג מצד המימסד השמאלני שליווה אותו כל חייו.

27 דצמבר,2014

סלט ערבי

שלום ליהודים,
לפני כשבוע נקלעתי למסעדה תל-אביבית עם חברים וכאשר הוגש לנו התפריט מצאתי בו מנה שהוגדרה בשם "סלט ערבי". שאלתי את המלצרית לפשרה של המנה הזאת והיא השיבה, שזהו הסלט הישראלי הרגיל שאנחנו מורגלים בו והשם "סלט ערבי" ניתן לו כדי לגרות ולמשוך התעניינות של הסועדים.

27 דצמבר,2014

סלע אשמדאי (אגדת סיירים)

בדרומה של הארץ, בין עמק הערבה לבאר שבע, ישנם שני מכתשים, האחד בשם "המכתש הגדול" והשני בשם "המכתש הקטן". מכתש - הנו חצר עגולה גדולה (חוד'יירה - בערבית), המוקפת קירות אבן גבוהים מכל העברים, שסוגרים עליה מכל צד, מבלי שאפשר יהיה להיכנס ולצאת ממנה, פרט למבוא צר היוצא מהחצר, והוא חריץ עמוק בסלע, שנוצר על-ידי זרמי המים, אשר פילסו להם מוצא מהמכתש.

27 דצמבר,2014

ציון יום כינון הכנסת

אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת הנוכחים, ראש עיריית ירושלים, חברי הכנסת לשעבר, אורחים נכבדים,
לפני 25 שנים, 3,000 שנה אחרי שכבש דוד המלך את ירושלים מידי היבוסים, פרצו חיילי צה"ל בשערי העיר העתיקה של ירושלים ועלו בחומותיה, שעטו בסמטאותיה והגיעו להר-הבית, שם הם הניפו את דגל ישראל והעיר חוברה לה יחדיו.

27 דצמבר,2014

ציון מלאות 60 שנה להקמת הפלמ"ח - נאומו האחרון של רחבעם זאבי בכנסת

אדוני היושב בראש, אדוני ראש הממשלה, חברי הכנסת הנוכחים, חברי ומפקדי בפלמ"ח, לפני 60 שנה, ב 15 במאי 1941, החליט המטה הארצי של "ההגנה" על הקמת פלוגות המחץ - הפלמ"ח - שהיה לכוח המגויס שלו. כבר 60 שנה ונראה כאילו היה זה תמול שלשום. אולי מפני שהפלמ"ח לא פורק אף על פי שפורק, והשפעתו ושלוחותיו מלווים אותנו עד עצם היום הזה ועוד ילוו אותנו בעתיד.

27 דצמבר,2014

קללת האבטלה

אדוני היושב-בראש, חברי הכנסת הנוכחים,
האבטלה היא קללה שאי-אפשר להסכים לה, כי היא מארה האוכלת במשפחות רבות ומביאה לניוונם של מבוגרים ושל יוצאי חלציהם.
בבתיהם של מחוסרי העבודה גדלים ילדים שיהיו מחר חיילים ומחרתיים אזרחים, והם גדלים בקדרות ובעצב, עם הורים מודאגים וכעוסים, עם מזווה מרוקן, בלי ספרים ובלי משחקים

27 דצמבר,2014

רק הטרנספר יביא שלום!

מדוע זועמים על הרעיון? אנחנו רוצים לחיות ולכן צריך לבוא טרנספר לערבים ביש"ע! אין כאן מקום לשני עמים. עוד מעט הם יהיו רוב בארצנו. הטרנספר מוסרי ומעשי! לנו אין לאן ללכת! הטרנספר יביא קץ לאינתיפאדה ויסלול דרך לשלום.

27 דצמבר,2014

שבוע הזמר העברי

אדוני היושב-בראש, חברי הכנסת הנוכחים, אמנים ויוצרים, ובראשם כלת ישראל שושנה דמארי,
השירה היא תרבות טבעית, ותמצא אותה אפילו אצל חברות פרימיטיביות.
באמצעות השירה אנחנו מבטאים שמחה ועצב, אהבה ושנאה, ביטחון ופחד, מלחמה ושלום.

27 דצמבר,2014

שבוע הספר העברי

אדוני היושב-בראש, חברי הכנסת הנוכחים,
היום נפתח שבוע הספר העברי לשנת התשנ"ח, שנת היובל לישראל, ודומני שלא אגזים אם אומר, שזה צריך היה להיות יום חג בישראל, ואולי מהבולטים בציוני היובל.
יש הקוראים להוצאות הספרים "תעשיית הספרים", וזה נכון בראייה הכלכלית, אבל אני רוצה להמשיך ולראות בהן את יצירת הספרים, החל מכתיבתם ועריכתם ועד הדפסתם וכריכתם.

27 דצמבר,2014

שמואל גורודיש ז"ל

כאשר התבקשתי לשאת דברים ביום השנה לפטירתו של שמואליק - הלכתי לרענן את זכרוני בספר שיחות איתי שנכתב לפני שנים ומצאתי שהכתוב בו על שמואליק ראוי להאמר כאן, כמעט במלואו, והרי הדברים:
שמואל גורודיש היה שילוב של קצין מטה ומפקד. שורשיו באהלה של תורה, בישיבה. הוא ידע את מקורות ישראל סבא. גם בתרגילים הצבאיים היבשים ביותר, יכולת לשמוע מפיו דברי תורה ולהנות ממנו.

27 דצמבר,2014