רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל
הספדים - בני משפחה

הספדים - בני משפחה

בתאריך ל' בתשרי התשס"ב, בהיותו שר בממשלת ישראל, נרצח רחבעם זאבי בידי 3 מתנקשים פלסטינים. אלפי אנשים מכל שכבות העם באו לחלוק לו כבוד אחרון.

הספד ביום האזכרה ה-14 - יעל זאבי

בראשית דבריי הרשו לי להודות לכם, על שבאתם גם השנה לכבד את זכרו של גנדי. אין זה מובן מאליו: לא הנוכחות מידי שנה של מנהיגי ישראל שמתפנים מעיסוקיהם הרבים והחשובים, וגם לא התמיכה היומיומית מהאדם הפשוט ברחוב. דומה כי האהבה הגדולה והכנה שרחש גנדי לעם ישראל, חזרה אליו בחייו וגם לאחר מותו, והחיבוק הרחב הזה, מחזק ומרגש אותנו. בשם משפחתי אני מבקשת להודות על כך לכולכם.

14 אוקטובר,2015

פלמח זאבי - הספד לאבא

אבא, אתה מוקף עכשיו בחברים רבים, ואני יודע שיש לך איתם שפה הרבה יותר משותפת מאשר עם אלה שהשארת מאחוריך.
הבעיה אבא, שאלה שנשארו לחיות ממשיכים בעשייה, ואנחנו הרי יודעים כמה הם טועים. לא זכית, בן אהוב של הארץ הזאת, להיות מקובל כשהיית בחיים. מאז שהיית בפוליטיקה דחפו אותך מחוץ לקונסנזוס, ואפילו בזמנם של ביבי ואריק נשארת בצד.

29 דצמבר,2014

הספד שנשא על הקבר נכדו של רחבעם זאבי- סוף

כשסיימתי לפני שלשה חודשים את קורס הקצינים, הצדעת לי, אלוף בצה"ל מצדיע לסגן משנה בחיתוליו. היום סבא אני מחזיר לך חיבוק, נשיקה והצדעה.
כששאלתי אותך מדוע אתה ממשיך להלחם כל כך הרבה מלחמות ענית לי: עד עכשיו נלחמתי בעבורי ובעבור ילדי, עכשיו אני נלחם בעבורך ובעבור ילדיך.
לא נלחמת בשביל כסא במליאה תמיד אהבת המולדת היתה ראשונה. אני גאה בך, שום דבר לא יהיה כבר אותו הדבר, מי היה מאמין שנספיד אותך היום.

29 דצמבר,2014

הספד שנשאה על הקבר נכדתו של רחבעם זאבי - כנרת

אני גאה על כך שהייתה לי הזכות להיות לך לנכדה. אני מקווה שאתה נמצא עכשיו במקום שליו, מוגן וטוב יותר, ובטוחני שאיפה שלא תהיה אתה ממשיך להשגיח עלינו, כמו שתמיד עשית.
סבא, אני אוהבת אותך ומקווה שבאחד מן הימים אוכל לומר לך כל זאת ועוד דברים רבים שרציתי לומר ולא הספקתי. אני מבטיחה לך שבכפר תבור ימשיך הדגל להתנפנף בראש התורן, גאה וזקוף.

29 דצמבר,2014

נאום פלמח זאבי בהר הרצל - אזכרה שנתיים לרצח

דבר נפלא קורה, אבא, בשנתיים האחרונות. וכל הנפלא הזה כולו גנדי. אם היית כה שנוי במחלוקת בימי חייך, הרי שלאחר שהפסקת להלך בינינו כולם מבקשים קצת ממך.
חזון הבלהות עליו התראת מתממש ומתפוצץ לנו בפנים. כל הנשק והיכולות שהענקנו לפרטנרים החדשים מופנה היום כלפינו.

29 דצמבר,2014

הספד בנו בנימין סייר זאבי

אצלך, אבא אהוב, האור המיוחד של נשמתך היה ברור וניכר. אהבתך לארץ-ישראל, לעם-ישראל ולמורשתו האירה באור יקרות על כל הסובבים אותך, ועשתה בנו, ילדיך ונכדיך, רושם בל יימחה.
אהבה זאת היא שהביאה אותך לשנים ארוכות ומפרכות של עשייה ביטחונית ופעילות ציבורית מתוך מסירות נפש ממש.

29 דצמבר,2014

האיש שארץ ישראל זורמת בעורקיו - מאת יעל זאבי

על ראש ההר נולד ובעורקיו הארץ/
נשבע הוא להתיר את ידיה הפצועות/
גופו נתן חומה לה, והוא עודנו נער/
ובנפשו פועמת תפילת כל הדורות.

28 דצמבר,2014

נאומו של פלמח בעצרת הזיכרון בבנייני האומה ב-18.12.03

אבל אנחנו חבריו וילדיו של גנדי החלטנו אחרת ובנחישות האופיינית לו, יצאנו לדרך, ההנצחה. איתרנו אתרים היסטורים והחלטנו לשחזרם והמשכנו לגני ילדים וככרות ורחובות וגנים ועל כולם חקקנו את שמו של גנדי. ידעתי שאם יראו את שמו אזי יזכרו בנחישות והזכות שהוא כה סימל על חבלי המולדת, כי הימים הם תמיד כה קשים בארץ ישראל, עד שחובה להתעשת מידי פעם ולחזור ולהיזכר עד כמה אנחנו בעצם אוהבים את הארץ, כמעט כפי שגנדי אהב.

28 דצמבר,2014

נאום יעל זאבי בעצרת בבנייני האומה ב-18.12.03

ביום הולדתי ה-73 נרצח גנדי. בעל אהוב וחבר, שחייו היו חיי מאז הייתי נערה צעירה. ממציאות אחת, של יציבות וביטחון, נזרקנו בפתאומיות – משפחתי ואני – למציאות הפוכה של שבר וכאב, של לב מרוסק ומתגעגע, ושל חיים דומעים בצל ענן, חיים שבהם דבר לא ישוב עוד למקומו.
דמעות רבות ידעתי מאז, ולא הרפתה המחשבה על רוע הגורל, על גודל העוול. אבד שותפי לחיים, בשר מבשרי, ואף הזכות להיפרד ממנו לא ניתנה לי. לא חיבוק אחרון, לא מילת פרידה.

28 דצמבר,2014

נאום פלמח זאבי בכותל בירושלים בטכס פתיחת מרוץ הלפיד ה-4 ביום שלישי 14.12.04

זו הפעם הרביעית שאנחנו יורדים לבקעה בריצה ובידינו לפיד. לזכרו של גדול אוהביה של המולדת רחבעם זאבי – גנדי.
וככל שעוברות השנים מאותו יום ארור שבו נלקח לנו גנדי, כך מתחזקת לה ההכרה שלהצדיע לזכרו, זה בעצם להצדיע ליפה ולנכון שבעימנו.

28 דצמבר,2014

יעל זאבי - נאום אזכרה לרחבעם זאבי הי"ד על קברו בהר הרצל במלאות שלש שנים לרצח 19.10.2004

כל שבוע אני עושה את הדרך הזאת, לפקוד את קברו של גנדי. לנגב את האבק ממצבת השיש, לפנות את העלים שנשרו, להשקות את פרחי הגרניום שמסביב, ובעיקר, להיות הכי קרובה אל גנדי, הכי קרובה שאפשר. פה, בין עצים ופרחים, אפשר למצוא שקט ושלווה. שקט ושלווה שמנוגדים בתכלית למסכת חייו ומותו של גנדי, ושל רבים אחרים הטמונים באדמת הר זה.

28 דצמבר,2014

נאום יעל זאבי באזכרה חמש שנים לזכרו של רחבעם זאבי גנדי 22.10.2006

אחרי חמישים סתוים שעברנו ביחד, זהו הסתו החמישי שאינך עימנו. בחלוף השנים חסרונך הופך לעניין אישי יותר ויותר, כאב שמטבע הדברים מעסיק את בני המשפחה ופחות את התקשורת הציבורית. אך בימים של מלחמה חסרונך לא אישי עוד. השנה היית חסר פה במובן הלאומי ביותר.

28 דצמבר,2014

יעל זאבי - נאום אזכרה לרחבעם זאבי הי"ד על קברו בהר הרצל במלאות שש שנים לרצח- 11/10/07

היום לפני 6 שנים, ביום הולדתי מצאתי אותו ירוי על רצפת בית המלון, והיה זה כאילו נרצחתי שם בעצמי.
מאותו רגע, בו התהפכו עלי חיי, אותה תמונה לא משה מזיכרוני. עד היום נותר בגרוני טעמן המר של זעקות השבר שזעקתי, עד היום נשמעים באוזני צפירות האמבולנס והמולת הקהל המצטופף. עד היום מהדהדים באוזני דברי הנביא יחזקאל, שכאילו כוונו אלי, ממש אלי: "ותושלכי בגועל נפשך, ביום הולדתי אותך, ואעבור עליך ואראך מתבוססת בדמייך, ואומר לך בדמייך חיי, ואומר לך בדמייך חיי".

28 דצמבר,2014

פלמח זאבי-נאום אזכרה לרחבעם זאבי הי"ד על קברו בהר הרצל במלאות שש שנים לרצח- 11/10/07

לכל אורך חיי אני זוכר את אבא בודק את הנתונים קודם שיחליט. הוא היה שואל: מה השתנה? וכאשר הבין שלא השתנה כלום היה פותח בהערכת מצב ומחליט.
מה השתנה? היה שואל, הערבים השתנו? האיסלם השתנה? העיקרון הבסיסי לפיו אין 2 עמים יכולים לחלוק באדמה אחת השתנה?

28 דצמבר,2014

נאום יעל זאבי בטקס האזכרה הממלכתי לשר רחבעם זאבי ז"ל 18/10/09

"אהבת הארץ מוטמעת היטב בתוך תוכם של נימי התרבות ושל חיי היום-יום שלנו"...

27 דצמבר,2014

נאום פלמח זאבי בטקס האזכרה הממלכתי לשר רחבעם זאבי ז"ל 18/10/09

"שלום לכולכם ושלום לך אבי האהוב. זו הפעם השמינית שאנחנו מתאספים סביב לאדמה שכיסתה אותך לתמיד"...

27 דצמבר,2014