רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל

באירועים ופעילויות שונים

ב - ל' בתשרי התשס"ב, בהיותו שר בממשלת ישראל, נרצח רחבעם זאבי. אלפי אנשים מכל שכבות העם באו לחלוק לו כבוד אחרון.

אם יורשה לי אשתמש בביטוי של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, "קרבן השלום". יכול להיות שהוא, רחבעם זאבי, למעשה הוא "קורבן השלום", הוא אשר נלחם למען השלום, הוא אשר נלחם והניף את דגל המלחמה בטרור ובכל מאודו והוא אשר דיבר מעמקי ליבו על ארץ ישראל, האהבה והערגה אליה. לכן את אותם קורבנות שדמם נשפך על קידוש השם, יש לזכור תמיד, ולראות את דבריהם כנר לרגלנו ולכבד זיכרם לעולם ועד, כיאה לגיבורים אמיתיים.

משפחת זאבי היקרה

א.ג.נ.

הנדון: יום אזכרתו של השר רחבעם זאבי ז"ל

א. הריני להצהיר כי אינני משתייך לשום פלג או מפלגה פוליטית כל שהיא, אינני מצדד בשום צד, ימין או שמאל ואינני מעלה כאן את דעותי הפוליטיות האישיות.

ב. דעתי נחרצת בעניין אחד, שהוא לדעתי, מעל ומעבר לכל ויכוח פוליטי או חברתי.
כאשר נרצח שר בישראל, ולא משנה מה מעלת השר או מה הן דעותיו או מהן דעותינו באשר לנסיבות הרצחו, או מהן באמת הנסיבות, למרות הכל, יש צורך להעלות את זכרו מדי שנה בשנה, על מנת להוקיע את אותה תרבות רעה שנקראת רצח, ואין זה משנה אם זהו רצח המונים או יחידים.

ג. אם יורשה לי אשתמש בביטוי של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, "קרבן השלום". יכול להיות שהוא, רחבעם זאבי, למעשה הוא "קורבן השלום", הוא אשר נלחם למען השלום, הוא אשר נלחם והניף את דגל המלחמה בטרור ובכל מאודו והוא אשר דיבר מעמקי ליבו על ארץ ישראל, האהבה והערגה אליה. לכן את אותם קורבנות שדמם נשפך על קידוש השם, יש לזכור תמיד, ולראות את דבריהם כנר לרגלנו ולכבד זיכרם לעולם ועד, כיאה לגיבורים אמיתיים.

ד. בנשימה אחת עם העלאת זכרו של גבור זה, אומר כי יש להעלות בראש מעינינו את המלחמה בטרור. יבא ימין ויאמר על שמאל שדרכו אינה צודקת, וכן להפך, יבוא שמאל ויאמר על ימין שדרכו היא שאינה צודקת, זוהי דרכה של פוליטיקה ודמוקרטיה, אך איני בא ומעלה בעיה זו, אלא אותה בעיה שמשותפת לימין ולשמאל, חילונים ודתיים, אשכנזים וספרדים, בעיית הטרור שלא ימצא לה פתרון אלא אם נזכור תמיד את אלו שלחמו ואף נפלו למענה.

ה. אנו תמיד אלו שזוכרים את עברנו הלא רחוק כל כך, והוא תמיד זה שמלווה אותנו בכל מישור ושעל, בין אם זהו יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ובין אם זהו יום הזכרון לשואה ולגבורה, כי אם לא אלו מה יקום וישאר לבנינו ולנכדינו?
אלא אותו זיכרון עולם של קדושים אלו.

ו. אינני מבין מדוע אם חייל, מהזוטר ביותר ועד לוחם בסיירת המובחרת ביותר, נפל, הוא מועלה ומוזכר בכל שנה ושנה, מדוע לא יקומו ויעלו את זכרו של שר בממשלת ישראל שנפילתו היתה עקב רצונו העז לשמירת ארץ ישראל, ושמירת חייהם של יהודים בארצם, מעל לכל ויכוח פוליטי.

ז. אני אותו תלמיד זוטר, קטונתי אולי לבוא ולומר דברים קשים אלו, אך אני מעצם היותי יהודי החי בארצו, ושר את שיר "התקווה", בושתי ונכלמתי. זוהי שנה שניה שלא מועלה כיאה לו, זכרו של כבוד השר רחבעם (גנדי) זאבי ולו במילת כבוד אחת, ולו במצבה או באנדרטה אחת, אליה אפשר לעלות לרגל.

ח. איש זה שתרם רבות כל כך למדינת ישראל ולבטחונה ולעם ישראל, מגיע לו, מגיע לבני משפחתו, אשתו ילדיו ונכדיו, שיהיה מקום אליו יוכלו להגיע ולהתכנס, מעבר לבית הקברות, מגיע לו כי יועלה שמו בעצרת או עצרות לזכרו, כדי שנזכור ולא נשכח.
כדי שנזכור את מעשיו ותרומתו ולא נשכח כי אותם בני עוולה, עדיין אף לא הובאו לדין, כפי שאנו מצווים "לא לשכוח את זכר עמלק".

ט. כולי תקווה שתואילי שמילים אלו, יכנסו לליבם של קוראי דפים אלו שיפעלו להיענות לבקשתי, ושיצא חוזר לכל דיכפין ולכל מנהלי בתי הספר, שיעלו את זכרו, על ידי יחוד יום אזכרתו ולימוד גבורתו.

י. הנני רואה בבקשתי זו כמילוי חובתי לאותו נופל קדוש וכן למדינת ישראל, איני רואה את עצמי בעתיד הקרוב או הרחוק מעתיק את מגורי מחוץ לגבולותיה של מדינת ישראל ועל כן אני מבקשך בקשה זו, שהיא בקשה מאוד חשובה לי ונוגעת ללבי, ובוודאי אף חשובה ונוגעת לכלל עם ישראל. בהיענותך לבקשתי זו, את מקימה זיכרון עולם לאותו חלל קדוש וישמש דבר זה דוגמה אישית לי, כאותו דור המשך שיקום במדינתנו.

י"א. מצפה לתשובתך המהירה.

בברכה ובתקווה לעתיד טוב יותר

ברק מזעקי
תלמיד תיכון

מורתו של ברק כותבת בהמשך למכתב התלמיד:

שרה נכבדה!
כותב המכתב, ברק מזעקי, הוא תלמידי, והראה לי את מכתבו שנכתב ביוזמה עצמאית לחלוטין!
נפעמתי כולי, אין דבר טהור ותמים יותר מדברי נער צעיר, דברים היוצאים מלבו (ומי ששמע את נימת דבריו – נוכח בכנותם). דבריו קלעו לתחושתי ותחושת רבים אחרים: ללא ספק, ההלם והשבר שפקד אותנו עם רציחתו של ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל – הוא ללא אח ורע בתולדות עם ישראל. אך יש להבחין בין רעידת האדמה המוסרית – לבין הצער, הכאב, הזיכרון וההנצחה – אלה ראוי שיעשו במידה שווה אצל ראש הממשלה רבין ז"ל ואצל השר רחבעם זאבי ז"ל.
שנתיים בלבד לאחר רציחתו צויין התאריך בסך הכל ב- 30 שניות ב"מבט לחדשות"!!!
ואם לדבר על מורשת – לית מאן דפליג, אפילו בין מתנגדיו, שגנדי השאיר אחריו מורשת עשירה בתרבות עם ישראל, לשונו, ארץ ישראל ואהבתה.

אנא עשי כבקשת התלמיד היקר, והסירי את חרפת ההתעלמות משר ואלוף בישראל.

תאריך: 28.10.03