רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל

הספדים מפי אישי ציבור

בתאריך ל' בתשרי התשס"ב, בהיותו שר בממשלת ישראל, נרצח רחבעם זאבי בידי 3 מתנקשים פלסטינים. אלפי אנשים מכל שכבות העם באו לחלוק לו כבוד אחרון.

..."בהזדמנויות קודמות, מעל במה זאת, דיברתי על אהבתו של גנדי למולדתנו, לעמנו, לשפתנו ולתולדותינו. אבל היום אני רוצה להתעכב על היבט נוסף, גם הוא מרכזי בחייו ובפועלו של גנדי – אהבתו ודאגתו העצומה לחיילי צה"ל. שלשום היו פה, בבית הזה, אביבה ונועם שליט. הם באו להזכיר לנו לא לשכוח את גלעד, והם צדקו. אבל גנדי לא היה זקוק לשום תזכורת בנושא הזה. הוא עשה העתקים של הדיסקיות של חיילנו הנעדרים, תלה אותם על צווארו והחזיק אותם על לוח לבו תרתי משמע. גנדי העריך את חיילי צה"ל, הוא גדל בין חיילי צה"ל ונקבר בין חיילי צה"ל..."

בנימין נתניהו (הליכוד):

כבוד נשיא המדינה, מכובדי מר שמעון פרס, מכובדי ראש הממשלה אהוד אולמרט, גברתי יושבת-ראש הכנסת דליה איציק, יעל, פלמח וכל משפחת זאבי, משפחה יקרה על דורותיה.

בהזדמנויות קודמות, מעל במה זאת, דיברתי על אהבתו של גנדי למולדתנו, לעמנו, לשפתנו ולתולדותינו. אבל היום אני רוצה להתעכב על היבט נוסף, גם הוא מרכזי בחייו ובפועלו של גנדי – אהבתו ודאגתו העצומה לחיילי צה"ל. שלשום היו פה, בבית הזה, אביבה ונועם שליט. הם באו להזכיר לנו לא לשכוח את גלעד, והם צדקו. אבל גנדי לא היה זקוק לשום תזכורת בנושא הזה. הוא עשה העתקים של הדיסקיות של חיילנו הנעדרים, תלה אותם על צווארו והחזיק אותם על לוח לבו תרתי משמע. גנדי העריך את חיילי צה"ל, הוא גדל בין חיילי צה"ל ונקבר בין חיילי צה"ל. גנדי היה מוחה בתקיפות, בחריפות, על כל גילוי של סרבנות ועל כל התקפה ממקור כלשהו על חיילי צה"ל.

ידידי, זאת לא שאלה של אידיאולוגיה, זאת לא שאלה של ימין ושמאל. זה מסד הקיום שלנו, פשוטו כמשמעו. חיילי צה"ל הם חומת המגן של קיומנו, ועל כן אסור לפגוע בהם. זאת היתה לא רק גישתו של גנדי; זאת היתה גם גישתם של מנחם בגין, של דוד בן-גוריון, של כל ראשי ממשלת ישראל. זוהי גישתי שלי, וגישתו של כל מי שדואג לקיומה של מדינת ישראל. לכן איננו מוכנים לסבול את ההתקפות על חיילי צה"ל ואת הקריאות לפגוע בהם. אני קורא להפעיל את כל כובד החוק נגד הפורענות הזאת, שהיא בלתי נסבלת.

אבל ידידי, צריך לעשות משהו נוסף; כדי לעקור את הנגע הזה מהשורש אנחנו חייבים ללמד – לחנך את בנינו ובנותינו לאהוב את צה"ל, להעריך את צה"ל. זהו נדבך יסוד בערכיה של מדינת ישראל, וזה החינוך לערכים שגנדי כל כך האמין בו – לערכי המולדת ומורשת ישראל. החינוך הזה יהיה מרכיב מרכזי במהפכת החינוך שאנחנו מתכוונים להוביל בעתיד הקרוב. במהפכה זו ייכללו לימודי מורשת ישראל לצד לימודי המדע, המתמטיקה והמחשבים. שילוב זה יאפשר לילדינו – כפי שגנדי האמין – לעמוד על מסד העבר של עמנו ולחבוק בידיהם את העתיד של כולנו. לכן ממשלה בראשותי תשמור את תיק החינוך, חינוך ילדינו, בידי מפלגתי.

כדי לעמוד באתגרים הגדולים שלפנינו, אנחנו צריכים לזכור את גנדי, את אהבתו לצה"ל - - -

- - את אהבתו לארץ-ישראל, את אהבתו לירושלים.

אלה הדברים שהוא עמד עליהם. לא דברים חולפים, בלי תוכן, אלא דברים אמיתיים, דברים מהותיים, דברים שנוגעים בנצחיות של הקיום של עמנו במולדתנו, ואלה הם הדברים שאנחנו צריכים להנחיל לילדינו. יהי זכרו ברוך.