רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל

הספדים מפי אישי ציבור

בתאריך ל' בתשרי התשס"ב, בהיותו שר בממשלת ישראל, נרצח רחבעם זאבי בידי 3 מתנקשים פלסטינים. אלפי אנשים מכל שכבות העם באו לחלוק לו כבוד אחרון.

קריאתו של מחנה פיקוד העורף על שמו של אלוף רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל היא מעשה של הנצחה לאיש יחיד ומיוחד שחסרונו בולט וניכר בנופה האנושי והציבורי של ארץ ישראל. הנוף כה דל ועני יותר בלעדיו.
גנדי היה תבנית מולדתו, התגלמותו של הצבר הארץ-ישראלי הקלאסי איש ירושלים, שכל רגב וכל סלע וכל נקיק ונחל היו לו כספר הפתוח.

קריאתו של מחנה פיקוד העורף על שמו של אלוף רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל היא מעשה של הנצחה לאיש יחיד ומיוחד שחסרונו בולט וניכר בנופה האנושי והציבורי של ארץ ישראל. הנוף כה דל ועני יותר בלעדיו.
גנדי היה תבנית מולדתו, התגלמותו של הצבר הארץ-ישראלי הקלאסי איש ירושלים, שכל רגב וכל סלע וכל נקיק ונחל היו לו כספר הפתוח. שורשי, עז רוח, עוקצני וחד לשון, בעל אמונות מוחלטות ובר-פלוגתא חריף ותקיף מאד. אך מאחורי החיספוס הצברי הקוצני הסתתרה נפש עשירה מאד, יהודית מאד. "תוכו רצוף אהבה", ככתוב בשיר השירים.
אהבה ללא סייג וללא פשרות: אהבת ארץ ישראל, אהבת עם ישראל ואהבת צבא הגנה לישראל.
מנעוריו בפלמ"ח טרם קום המדינה ועד ימי המרדפים בבקעה אחרי מלחמת ששת הימים היה גנדי לוחם. הוא נודע כמפקד נועז, עשוי ללא חת, כסייר מעולה וכקצין מטה מבריק, שאין שני לו. את תכונות הלוחם ואת שאר הרוח הביא עימו גנדי גם אל תפקידיו הציבוריים והפוליטיים.
כל חייו הוא ראה עצמו שליח הרתום למשימה לאומית: לביטחון, לשורשי העם היהודי בארץ, לחינוך הדור הצעיר על ערכי מולדת, ולנאמנות עד תום לכל שעל ולכל חבל, ולזכותנו הבלעדית, הבלתי ניתנת לערעור, על האדמה הטובה הזאת.

גנדי היה אויבם הגדול ביותר של אויבי ישראל. לא בכדי כיוונו אליו המרצחים הנתעבים מארגוני הטרור את קנה-הרצח. הם ידעו בדיוק במי הם פוגעים, ולאסוננו עלה בידם הדבר. גנדי נרצח בדם קר, אך רוחו ומורשתו לא מתו עמו. הן מוסיפות לפעום בשורות צה"ל, בקהיליית המודיעין, בשירות הביטחון הכללי ובכל הזרועות המגוננות על בטחונה של מדינת ישראל. ארגוני הטרור פועלים במגמה להפוך את העורף הישראלי לשדה-קטל ולשבש את החיים במדינה.

רצחנותם הנפשעת איננה מבחינה בין תינוק וישיש, נשים וילדים ואזרחים תמימי דרך. אנחנו מנהלים את מלחמתנו נגד הטרור בנשיכת שפתיים, בנחישות, בהתמדה ובמאמץ לבודד את המרצחים ושולחיהם מתוך סביבתם ולפגוע רק בהם. זו מערכת קשה מאד, סיזיפית, עיקשת.
ההישגים בה מרשימים ואף מפליאים, אך אין בכך למרבה הצער כדי להבטיח אפס פיגועים. אנו נמשיך להילחם בטרור בכל מקום ובכל עת, עד אשר תקום מנהיגות פלסטינית אמיצה וברת שיח אשר מטרתה היא כינון מציאות של ביטחון, שלום, דו קיום ושכנות טובה ולא מציאות של טרור, דם ואלימות.
איננו עוברי אורח בארץ הזו, זו ארצנו היחידה. אנחנו עם חזק המחויב לעתידה של מדינת ישראל לדורות הבאים ואנו נשמור עליה עבורם מכל משמר.

ההגנה על העורף האזרחי מפני טרור ומסיכוני מלחמה היא משימתם הראשונה במעלה של צה"ל וכוחות הביטחון. פיקוד העורף מופקד כיום על החזית המרכזית של בטחון ישראל. על כן קריאת מחנה פיקוד העורף על שמו של אלוף רחבעם זאבי היא מעשה הולם.

דמותו, השראתו ומורשתו של גנדי הן אבני יסוד בעיצוב רוח הלחימה, התעוזה, הדמיון, התחכום והדבקות במשימה המדריכים את לוחמינו.

משפחת זאבי היקרה,
יודע אני כי אין תמורה ואין מרפא לאבלכם הפרטי העמוק על בעל ואב וסב, ראש המשפחה שאיננו. רוצה הייתי לקוות כי תמצא לכם נחמה פורתא בידיעה כי גנדי נותר חקוק בלבבות, נערץ ובלתי נשכח. כי מורשתו חיה וקיימת, ולאורה הולכים לוחמים בקרב, וכי מחנה צה"ל נושא מעתה את שמו בהוקרה, לתהילת נצח.

יהי זכרו ברוך.