רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל
הספדים מפי אישי ציבור

הספדים מפי אישי ציבור

בתאריך ל' בתשרי התשס"ב, בהיותו שר בממשלת ישראל, נרצח רחבעם זאבי בידי 3 מתנקשים פלסטינים. אלפי אנשים מכל שכבות העם באו לחלוק לו כבוד אחרון.

דברי ראש מ.א. בקעת הירדן –דוד אלחייני בטקס הזיכרון 2015

יעל היקרה, משפחת זאבי,מפקד אוגדה 162 תא"ל נדב פדן מח"ט הבקעה אל"מ אופיר לויוס,תושבים, אורחים, חיילים, בני נוער, תלמידים ,אנשי משרד רוה"מ ,המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי, מוקירי זכרו שלום לכולם.

01 ינואר,2016

חיים טופול כתב לזכרו של רחבעם זאבי

אני וגנדי היינו מאותו הכפר, הכפר של ארץ ישראל הטובה. את גנדי הכרנו, אני ורעייתי גליה, ב- 1954, כשאני הייתי רב"ט והיא טוראית ורחבעם היה סגן אלוף וראש מטה פיקוד דרום.
גנדי אהב את שירי ארץ ישראל ובא לשיר אתנו בלהקת הנח"ל. כך התיידדנו והידידות הזאת בינינו התפתחה והפכה לסיפור אהבה ולידידות רבת שנים שנמשכה מאז ועד עצם היום הזה.

29 דצמבר,2014

מקאמה מאת חיים חפר

ב1 באוקטובר 73, כשהשתחרר אלוף רחבעם זאבי מצה"ל, חיבר חיים חפר לכבוד האירוע מקאמה. לפני שנתיים ביקש גנדי שהקטע הזה יוקרא על קברו.
וכך היה.

29 דצמבר,2014

דברים לזכרו מאת שלמה להט (צ‘יץ)

הכרתי את גנדי בשנות החמישים, עבדתי איתו בקרבה גדולה כשהיה אלוף פיקוד המרכז אחרי מלחמת ששת הימים ואני הייתי ראש המטה שלו. בצבא הוא בלט כאיש מוכשר ואינטליגנטי מאד. הוא היה פטריוט גדול של ארץ ישראל, אדם מהיר תפיסה, סמכותי מאד.
השתתפתי איתו פעמים רבות במירדפים בבקעה.
הוא רץ בשטח כאחד החיילים, תמיד רץ קדימה. הוא גילה אומץ לב אישי נדיר.

29 דצמבר,2014

אהוד ברק כתב לזכרו של רחבעם זאבי

הוא שמעלה את הרעיון להלביש אותנו בסרבלים לבנים ולהביא "אסירים פלשתינים" מחופשים מבין חיילי הפיקוד, כדי להבטיח הפתעה מוחלטת בביצוע. עד היום אני נושא איתי את זכרון עיניו הדואגות בעת התירגול המוקדם, ואת חיבוקו הנרגש בתום הביצוע, כשאנו עדיין על כנף המטוס והמחבלים מוטלים למרגלותינו.

29 דצמבר,2014

הספד נשיא המדינה משה קצב

רבי יהודה הלוי כתב: "הידעו הדמעות מי שפכן? ויידעו הלבבות מי הפכם? הפכם, בו מאורם, תוך רגבים. ולא ידעו רגבים מה בתוכם. בתוכם שר וגדול, תם וישר, ירא האל ואיש נבון וחכם".
רחבעם זאבי, לך לשלום, תנוח על משכבך בשלום, בין רגבי אדמת ירושלים וארץ-ישראל אשר כה אהבת.

29 דצמבר,2014

הספד ראש הממשלה אריאל שרון

ליעל של גנדי - כך קראנו לך תמיד - לפלמח-יפתח, לסייר-בנימין, למצדה, לצאלה וערבה, לנכדים והנינות של גנדי, קינה על חבר.
אנו מביאים אל אדמת המולדת את גדול אוהביה, את מי שהילך בשביליה, שמצא מסתור בנקיקיה, שבחן חרציה, ידע סלעיה, ידע את הנהלולים והמצדות והספיג בה זיעתו ודמעותיו.

29 דצמבר,2014

הספד יושב ראש הכנסת אברהם בורג

באנו לספוד לך וללוותך בדרכך האחרונה השר, חבר הכנסת רחבעם זאבי.
כל ימיך היו ימי מאבק ומותך כחייך. חיית בסער הישראלי ההומה ועלית בסערה השמיימה. לוחם בלתי מתפשר על עקרונות חיים והשקפת עולם. מתנקשים ארבו לך באפלולית המסדרון והפכו אותך, גדול הלוחמים בטרור, לקורבנו הגדול והמשמעותי ביותר עד היום.

29 דצמבר,2014

הספד הרמטכ"ל רב אלוף שאול מופז

בשמי ובשם חיילי צבא-ההגנה-לישראל, בשם הלוחמים והמפקדים הנמצאים בשעה זו ממש על משמרתם ביבשה, באוויר ובים אני מבקש להודות לך, גנדי, על מה שעשית. בכאב על מותך מיד מרצחים שפלים, בדמעות על רע וחבר לנשק ובאהבה ללוחם אני נפרד ממך בהצדעה האלוף רחבעם זאבי.

29 דצמבר,2014

הספד מנכ"ל תנועת מולדת אריאל סנדר

גנדי, לפני כארבע שנים ישבנו שנינו במשרדי המפלגה בתל-אביב, ותוך שיחה ארוכה על תפיסת הביטחון כפי שאתה רואה אותה, הגענו באופן טבעי לנושא הטרור והרצח שפוגעים באחינו יום-יום, ואז הוצאת ממגרתך נייר מקופל, חתמת אותו במעטפה ונתת לי. אמרת לי, אריאל, זו מקאמה שכתב חברי מהפלמ"ח חיים חפר, באוקטובר 1973, כאשר פרשתי מצה"ל. אמרת לי כי כאשר יגיע יומך, אתה מבקש שנגיד כאן על קברך דברים אלו, ואת צוואתך זו אני מקיים היום:

29 דצמבר,2014

נאום שר הבטחון שאול מופז בטכס קריאת מחנה פיקוד העורף ע"ש אלוף רחבעם זאבי

קריאתו של מחנה פיקוד העורף על שמו של אלוף רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל היא מעשה של הנצחה לאיש יחיד ומיוחד שחסרונו בולט וניכר בנופה האנושי והציבורי של ארץ ישראל. הנוף כה דל ועני יותר בלעדיו.
גנדי היה תבנית מולדתו, התגלמותו של הצבר הארץ-ישראלי הקלאסי איש ירושלים, שכל רגב וכל סלע וכל נקיק ונחל היו לו כספר הפתוח.

29 דצמבר,2014

נאום הרמטכ"ל אלוף משה (בוגי) יעלון בטכס קריאת מחנה פיקוד העורף ע"ש אלוף רחבעם זאבי

בכל תחנות חייו, ובכל שדות פעולתו היה גנדי נטוע עמוק בארץ הזאת, בתולדותיו של העם הזה ובתרבותו. דור חמישי בירושלים, לוחם ומפקד בפלמ"ח – חטיבת "יפתח". קצין ומפקד בצה"ל למן הקמתו של צה"ל ועד פרישתו של גנדי שבועות מספר לפני מלחמת יום הכיפורים, כאלוף פיקוד המרכז. מסלול שירות ודרך חיים שאבני הדרך בה הם אבני הדרך בתולדותיו של צה"ל.

29 דצמבר,2014

רובי ריבלין – יו"ר הכנסת על קברו של גנדי בהר הרצל שלש שנים לרצח – 19.10.2004

אורחים נכבדים, משפחת זאבי היקרה,
"כחייל אמיתי" אמר פעם גנדי,
"אינני רוצה מלחמות.
אבל אני לא מתבייש להגיד את האמת לעם שלי:
ייתכן ונצטרך לחיות על חרבנו במשך דורות,
כדי להקים את הבית השלישי,
עד שהערבים יבינו
כי שלום הוא עסק טוב לשני הצדדים.
זהו צורך ערבי, לא פחות מצורך יהודי".

28 דצמבר,2014

דברי הנשיא מר שמעון פרס באזכרה לרחבעם זאבי הי"ד על קברו בהר הרצל במלאות שש שנים לרצח- 11/10/07

ואכן כך, למרות הכל, גנדי נותר עד אחרון ימיו איש אהוב ומוערך, חרף עמדותיו הבלתי קבילות. לא סברתי שאשמת הגזענות שניסו לתלות בו, היתה ראויה. במישור האישי והאנושי הוא כיבד את ערביי הארץ והכיר היטב את תרבותם, את שפתם את אורחם ורבעם. היו לו שם ידידים בלב ובנפש.

28 דצמבר,2014

משה פלד-נאום אזכרה לרחבעם זאבי הי"ד -במשרד התיירות במלאות שש שנים לרצח- 15/10/07

וככל שעוברות השנים- מיזדקרת דמותו של גנדי! ככל שעוברות השנים ניראים ונישמעים דבריו נכונים יותר, צודקים יותר ואמיתיים יותר.
כמו מיגדלור המאיר באפלה, דרכם של ספנים טועים, כך במדיניות החוץ והביטחון, כך בחינוך, כך בקשר לארץ ישראל-כך בכל תחום ונושא- עומדות אמירותיו, עומדת תפיסת עולמו, עומדת דרכו הבוטחת, הברורה והבלתי מתפשרת ומתנצלת.

28 דצמבר,2014

אורי אריאל -ישיבת אבל לזכר רחבעם זאבי הי"ד במלאות שש שנים לרצח-הכנסת15/10/07

רחבעם זאבי גנדי , בדומה לאברהם אבינו המתגלה לנו בפרשת השבוע פרשת "לך לך", הולך לארצו ומולדתו. רחבעם זאבי גנדי מורי ורבי , כפי שזה עתה אמר השר כהן מפרקי אבות, "כל הלומד מחברו אות אחת" ראוי שיקרא לו מורי ורבי . מורי ורבי להגנת המולדת, מורי ורבי להכרת ואהבת הארץ , מורי ורבי להתיישבות , מורי ורבי לכבד כל אדם , להעלות את ערך הרעות למעלות שלא הכרנו, ולא רק לדרוש אלא גם לעשות

28 דצמבר,2014

השר יצחק כהן -ישיבת אבל לזכר רחבעם זאבי הי"ד במלאות שש שנים לרצח-הכנסת15/10/07

על טבעו של רחבעם זאבי אין איש בעולם הזה או בארץ הזאת שלא יוכל לומר מה טיב השורשים , יסהידו מימיו , אמת המים שעברה תחתיו . אישיות קורנת זוהרת ,בעלת אופטימיות כובשת, אמונה ובטחון בצדקת הדרך, נאמנות בלתי מסויגת, אוהב אדם שנברא בצלם, אוהב ישראל ואוהב את תורת ישראל.

28 דצמבר,2014

אביגדור ליברמן-ישיבת אבל לזכר רחבעם זאבי הי"ד במלאות שש שנים לרצח-הכנסת15/10/07

גנדי היה הראשון שהבין והתחיל לדבר על ציר הרשע. הרבה לפני שנשיא ארצות הברית הבין את זה – רק אחרי פיגוע התאומים ב11 בספטמבר. גנדי הבין הרבה לפני האפיפיור את הסכנה שבאסלאם הקיצוני על אדמת אירופה, ודיבר על זה רבות. גנדי הבין אולי יותר מאחרים – ושמענו מפיו לפני שקראנו את סמואל הנטינגסון על "התנגשות הציוויליזציות". מבחינה זאת גנדי היה במידה רבה נביא פוליטי.

28 דצמבר,2014

בנימין נתניהו-ישיבת אבל לזכר רחבעם זאבי הי"ד במלאות שש שנים לרצח-הכנסת15/10/07

גנדי החשיב מאוד את אהבת הארץ,כי ידע שהיא המפתח לשובנו אליה ולהשארותנו בה.
עם שאינו אוהב את ארצו אינו ראוי לה , וסופו שגם לא יאבק עליה.
אבל גנדי הבין שאהבת הארץ תלויה בהכרת הארץ.
ולכן הוא למד את ארץ ישראל על כל צדדיה:
ההיסטוריה שלה,החי והצומח בה,הארכיאולוגיה שלה,המסעות אליה, ומעל לכל אחיזת העם היהודי בה ובירושליים במהלך הדורות.

28 דצמבר,2014

אהוד אולמרט ראש הממשלה-ישיבת אבל לזכר רחבעם זאבי הי"ד במלאות שש שנים לרצח-הכנסת15/10/07

המולדת היתה לו לגנדי, לא רק ערס אהבה , היא היתה לו גם כספר הפתוח, את שביליה ונתיביה, את משעוליה ,נקיקיה הרריה ועמקיה ממטולה עד אילת ומים עד הירדן,ידעו רגליו מנעוריו.מיטב שנותיו היו קודש למאבק על הקמת המדינה ולהגנתה ולבטחונה. הוא היה
ציוני רדיקלי, ציוני עד הסוף ללא שיור. לדידו ארץ- ישראל כולה שייכת לעם ישראל ,נקודה. זאת אקסיומה, ותואיל נא המציאות להתיישר לפיה,כי אין שום אפשרות אחרת. כזה היה גנדי.

28 דצמבר,2014

יו"ר הכנסת דליה איציק - ישיבת אבל לזכר רחבעם זאבי הי"ד במלאות שש שנים לרצח- 15/10/07

אהבנו לשמוע אותו בכנסת, להתבשם מהעושר הלשוני שלו ומהופעותיו התרבותיות ולהתפעל מאהבת ארץ ישראל שפעמה בו.
אהבה להר ולוואדי,לחורש ולאבן,למעין ולפרח הבר.

28 דצמבר,2014

מכתבו של אורי ירום מה-20.11.07 י‘ בכסלו תשס"ח

גנדי השאיר מורשת דורות מוחשית לאוהבי ארץ – ישראל, למתיישביה ולמגניה – מורשתו היא הציונות הצרופה!
יהיה זה רק מחפיר ונלעג, לנסות ולהעלות בקנה אחד על כפות מאזני הצדק ההיסטורי – מורשתו של מי משניהם היא מורשת אותה יש לזכור ועליה יש לחנך את הדורות הבאים.

27 דצמבר,2014

לתמליל המלא... מכתב נשיא המדינה מר שמעון פרס מה-06.11.07 כ"ה בחשון תשס"ח

הסיפורים הקטנים לכאורה העולים מן הדברים, הם שמעידים נאמנה על אווירה ואורח חיים ובכך תורמים להבנת ההיסטוריה של תולדות התיישבות בארץ, המלחמה לעצמאותה וביסוסה.

27 דצמבר,2014

ח"כ ליברמן-נאום לזכרו של רחבעם זאבי בטקס האזכרה הממלכתית לרחבעם זאבי ז"ל 29/10/08

ח"כ ליברמן-נאום לזכרו של רחבעם זאבי בטקס האזכרה הממלכתית לרחבעם זאבי ז"ל 29/10/08

27 דצמבר,2014

דברים לזכרו מפי בנימין נתניהו 29/10/08

..."בהזדמנויות קודמות, מעל במה זאת, דיברתי על אהבתו של גנדי למולדתנו, לעמנו, לשפתנו ולתולדותינו. אבל היום אני רוצה להתעכב על היבט נוסף, גם הוא מרכזי בחייו ובפועלו של גנדי – אהבתו ודאגתו העצומה לחיילי צה"ל. שלשום היו פה, בבית הזה, אביבה ונועם שליט. הם באו להזכיר לנו לא לשכוח את גלעד, והם צדקו. אבל גנדי לא היה זקוק לשום תזכורת בנושא הזה. הוא עשה העתקים של הדיסקיות של חיילנו הנעדרים, תלה אותם על צווארו והחזיק אותם על לוח לבו תרתי משמע. גנדי העריך את חיילי צה"ל, הוא גדל בין חיילי צה"ל ונקבר בין חיילי צה"ל..."

27 דצמבר,2014

דברי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בטקס האזכרה הממלכתית לרחבעם זאבי ז"ל 29/10/08

..."כבר הסתיו השביעי ו"גנדי" איננו בין החיים. ארץ-ישראל, שכל נופיה, חבליה ושביליה היו יקרים לו כנפשו ונהירים לו ככף-ידו, לעולם תעמוד; ובתולדותיה – שלא היה בקי בהן ממנו – תיוחדנה לו שורות של זהב כאחד מגדולי אוהביה ונאמניה בהגות ובמעשה, בספר ובסיף...."

27 דצמבר,2014

מדברי נשיא המדינה בטקס האזכרה הממלכתי לשר רחבעם זאבי ז"ל 29/10/08

..."הוא בראש ובראשונה אדם שידע לאהוב ולהתאהב, כל חייו היה מאוהב -במשפחתו, במולדת, אבל לא פחות מזה במילה, בהיסטוריה של עמנו, בחברים ובאנשים ואהבתו את הארץ לא סבלה מסימני שאלה או ספקות."

27 דצמבר,2014

דברי רה"מ בטקס האזכרה הממלכתי לרחבעם זאבי ז"ל18/10/09

..."בהר הזה, נורא-ההוד, מְקום מנוחתם של לוחמים וגיבורים, טמון בצנעה "שָׂר וְגָדוֹל בְּיִשְׂרָאֵל" שמואל ב', פרק ג' פסוק ל"ח); מפקד ומנהיג, איש-רוח ואיש-חַיִל, ספרא-וסייפא, בְּרוּךְ-השראה וּדמות-מופת לאהבת המולדת, ליהדות שורשית ארץ-ישראלית טבעית ושלֵמה".

27 דצמבר,2014

דברי נשיא המדינה בטקס האזכרה הממלכתי לרחבעם זאבי (גנדי) ז"ל18/10/09

..."זה שמונה שנים חָסֵר נופה של ארץ ישראל את דמותו הנישאת והסוערת של רחבעם זאבי, "גנדי". קולו הצלול לא נשמע זה כבר, מעל דוכן הכנסת והבמה הצבורית והתקשורתית. הקול הנעדר הזה הותיר חלל"...

27 דצמבר,2014