רחבעם זאבי גנדי
logo memshala icon

משרד ראש הממשלה

המועצה הציבורית להנצחת זכרו של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל
26.jpg

טקסים וימי זיכרון לגנדי

סיור לכבודו ולזכרו של רחבעם זאבי - גנדי

סיור לכבודו ולזכרו של שר התיירות רחבעם זאבי "גנדי" הי"ד התקיים ביום שלישי ל' בתשרי תשע"ו, לאחר האזכרה לגנדי בהר הרצל. 
הסיור עסק בדמותו, חייו וכתביו של "גנדי" אורגן ע"י "עמיתים לטיולים" בשיתוף עם -- ראשית ירושלים - המרכז לסיורים ולימודי ירושלים והודרך ע"י רעות אודם.

פתחנו את הסיור בשכונת ימין משה - שכונת ילדותו של רחבעם עמיקם זאבי. בידיעה שהאדם הוא תבנית נוף מולדתו וסמטאות ירושלים הן מרכיב משמעותי בפיתוח הגותו ואישיותו של גנדי.


שמענו על המאורעות שהביאו ל'גיוסו' ל'הגנה' כבר בגיל 3 ועל דמויות ההורים- מינה ושלמה שהיו אנשי עשייה, בטחון וחינוך.


צעדנו במסלול בו נהגו לפסוע רחבעם ואביו שלמה מדי שבת משער יפו אל תוככי העיר העתיקה בבואם להתפלל בין החומות, בביהכ"נ ברחוב אור החיים.
שמענו על התפתחות מוסדות החינוך ועל הקמתו של ביה"ס לילדי ההסתדרות בו עשה גנדי את צעדיו הראשונים במערכת החינוך ובו למד את ערכי אהבת האדם ואהבת הארץ.
בעיר העתיקה 'הלכנו על פסוקים' כמאמר גנדי וקראנו את דבריו:


לקחי ממלכת ירושלים הצלבנית מלמדים, שהקמת מבצרים ומחנות צבאיים אינה ערובה לשליטה בשטח. יש לשבת על הקרקע ולהכות בה שורשים".


סיפרנו על קרבות תש"ח, על חלקו של גנדי במערך השיירות לירושלים ומה עומד מאחורי קריאת 'אחרי!' שלו כמפקד. שמענו על העיקשות וההקפדה לצאת לשטח עם הפקודים.
ליד עתיקות ברובע היהודי שמענו על יחסו של גנדי לארכיאולוגיה ולחשיבות גילוי צפונות עמנו:


"ארץ ישראל היא ארץ של חיים, של יצירה ותרבות.. לכן יש לחשוף את המכמנים והרזים ושרידי העבר של אבותינו ואשר כוסו בחורבות החורבן שבא בעטיים של הכובשים הזרים"


צעדנו אל שער האריות, וכמו גנדי וחבריו הרגשנו את משק כנפי ההיסטוריה המנשבות במקום מיום שחרור העיר ע"י הצנחנים דרך שער זה.


סיפרנו בחיוך על 'האריות של גנדי' (האריות האמתיים!) שחיו ופארו את בסיס פיקוד מרכז .
סיימנו אל מול חצר ויטנברג, עם תמונה מיוחדת של הכניסה לחצר ממלחמת ששת הימים ומעליה השלט החדש, שהיווה סיכום מתאים ומדויק לסיור:


"הן עם כלביא יקום וכארי יתנשא!"